Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Budu mluvit s šéfy stran. Běžně

Jan Fischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer | foto: ČTK

PRAHA Kdyby na začátku člověk vždycky věděl, co bude probíhat a jak budou věci končit, to bychom byli všichni šťastni, okomentoval nový premiér Jan Fischer sestavování úřednické vlády.

Jak hodnotíte poměrně složitý výběr ministra financí? Jména se měnila z hodiny na hodinu...
Já jsem jména neměnil. Osvojil jsem si jméno, které jsem dostal, a s tím výsledkem jsem naprosto spokojen. Eduarda Janotu znám pětadvacet až třicet let a myslím, že je to člověk naprosto způsobilý tuto funkci vykonávat.

Co vás přimělo k rozhodnutí, aby byla napodruhé jmenována ministryní spravedlnosti Daniela Kovářová? Původně jste s ní nesouhlasil...
Je to výsledek kompromisu. Opakuji, že slovo kompromis vůbec nepovažuji za sprosté slovo, ale za výsledek jakéhokoliv rozumného vyjednávání. Já nechci rekapitulovat tu historii. Vymezil jsem se vůči třem postům, vůči třem nominacím. Ten nedělní kompromis vyzněl tak, že obě strany, myslím tím ODS a sociální demokracie, přinesly návrhy na ministra financí a na ministra průmyslu a obchodu s tím, že jsme se dohodli na tom, že ministerstvo spravedlnosti bude obsazeno podle původního návrhu.

Ministrem vnitra by měl být podle vašeho návrhu Martin Pecina. Myslíte si, že musí opustit post šéfa antimonopolního úřadu?
Veškeré právní kvalifikace v případě pana Peciny jsou trošku jiné. Tam je konflikt zájmů především opřený o to, že by musel druhoinstančně rozhodovat, a dokonce třeba o věcech zakázek, výběrových řízení v působnosti jeho budoucího resortu, což je jistě zcela nepřijatelná situace. On tento argument respektoval a podle toho se taky zařídí.

Čekal jste, že vyjednávání o složení nové vlády bude tak složité?
Kdyby na začátku člověk vždycky věděl, co bude probíhat a jak budou věci končit, to bychom byli všichni šťastni. Natolik ale nikdo nejsme dobrým prognostikem. Ať to období bylo jakkoli náročné, tak si myslím, že jsme nakonec vyšli s respektováním půdorysu, na kterém ta vláda vznikla. To znamená politické dohody.  Na místech, kde jsem považoval za nutné provést korekce, tak k těm korekcím došlo a já jsem nyní s těmi návrhy spokojen a respektuji je. Využil jsem tu dobu k tomu, že jsem měl možnost se všemi kandidáty hovořit. To bylo pro mě velmi užitečné, abych si ujasnil, jak oni vidí priority resortů, jejich organizaci, abych uměl zvážit jejich schopnosti a schopnost s nimi dobře komunikovat.

Jak bude probíhat vaše praktická spolupráce s politickými stranami v parlamentu?
Ty mechanismy ladíme. Samozřejmě mezi ně bude patřit i setkávání s šéfy politických stran. Znovu připomínám, na jakém půdorysu tato vláda vzniká. Na základě politické dohody. To není úřednická vláda, jak ji znala první republika. To znamená úřednická vláda, která mohla poklidně vládnout bez důvěry parlamentu. Touto realitou tato vláda nežije. Komunikace s představiteli politických stran na různých úrovních, mé i ministrů, bude probíhat samozřejmě naprosto průběžně. Tak jako vláda bude jednat se sociálními partnery, s odbory, bude jednat s představiteli podnikatelských svazů. Bude to vláda nepochybně dobře komunikující.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!