9. dubna 2009 14:06 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Budu vám pomáhat, slíbil Klaus novému premiérovi

Prezident republiky Václav Klaus (vpravo) jmenoval 9. dubna v Praze Jana Fischera do funkce předsedy vlády ČR.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident republiky Václav Klaus (vpravo) jmenoval 9. dubna v Praze Jana Fischera do funkce předsedy vlády ČR. | foto: ČTK

PRAHA Prezident Václav Klaus jmenoval novým premiérem Jana Fischera, dosavadního šéfa Českého statistického úřadu. Pověřil ho sestavením vlády. Zhruba měsíc bude mít země dva premiéry - vládu v demisi dál povede šéf ODS Mirek Topolánek. Fischer začne po Velikonocích sestavovat tým ministrů, se kterými se bude ucházet o důvěru sněmovny. Statistický úřad za něj povede jeden z místopředsedů.

Půjde o druhou úřednickou vládu v české historii. Hlavními úkoly překlenovacího kabinetu má být dokončení předsednictví Evropské unii, příprava rozpočtu na příští rok a zavedení protikrizových opatření.

Klaus ocenil domluvu dvou "dominantních stran" - ČSSD a ODS - na východisku z vládní krize. Je si jist že dosavadní předseda Českého statistického úřadu novou roli zvládne. Fischer a Klaus se podle prezidednta zatím nedomluvili, kdo z nich bude kdy vést jednání ve zbývající době českého předsednictví.
Prezident republiky Václav Klaus (vpravo) jmenoval Jana Fischera do funkce předsedy vlády ČR.
Fischer při krátkém ceremoniálu uvedl, že chce dělný, fundovaný tým a vládu, která bude umět dobře komunikovat. Po dobu působení pověří Fischer vedením statistického úřadu jednoho ze svých místopředsedů. Klaus řekl, že Fischer přichází do náročné situace. "Situace nová, úkol nejednoduchý," uvedl. "Věřím, že ho zvládnete a jsem připraven být nápomocen," prohlásil.

Klaus připomněl, že nového premiéra jmenoval 16 dnů po vyslovení nedůvěry kabinetu Mirka Topolánka. Fischer uvedl, že jeho vláda nebude "vládou vizí", ale kabinetem "tvrdé práce".

Nejkratší vláda?
Klaus jmenoval Fischera na základě nedělní dohody stran dosavadní vládní koalice a ČSSD o rozpuštění sněmovny a vypsání předčasných voleb. Vláda odborníků by se podle dohody měla ujmout práce 9. května, podporu většiny poslanců jí dohoda zaručuje. Mandát kabinetu bude ohraničen říjnem, kdy se mají uskutečnit předčasné sněmovní volby. Pokud se ale po volbách parlamentní strany nedokážou rychle dohodnout na novém kabinetu, bude Fischerova úřednická vláda vést zem dál v demisi.

Fischerovi je 58 let a v době jmenování je nejstarším z osmi dosavadních předsedů českých vlád. Pokud jeho kabinet nastoupí začátkem května a odejde koncem října, bude soutěžit o titul nejkratší vlády s úřednickým kabinetem nestraníka Josefa Tošovského. Ta pracovala od 17. prosince 1997 do 22.července roku 1998.

Fischer se chce vrátit do ČSÚ
Podobně jako u Tošovského, který byl před vstupem do vlády šéfem centrální banky, se součástí dohody o Fischerově působení ve vrcholné politické funkci zřejmě stane slib, že se bude moct po politické misi vrátit do statistického úřadu.

Fischer je nestraník, což bylo podmínkou stran pro výběr kandidátů do úřednického kabinetu. V letech 1980 až 1989 byl členem KSČ. S Klausem se zná tři desítky let. "Já dělal statistiky, on v bance, známe se z mnoha odborných konferencí. Oba jsme měli blízko k výzkumu, vědě, pedagogice a takové činnosti. To je vše. Dlouho jsme se nepotkali," řekl Lidovým novinám.

V nejbližších dnech čeká Fischera výběr ministrů, které mu navrhnou parlamentní strany z řad nestranických odborníků, ale také příprava programového prohlášení vlády. Až na jeho základě zváží podporu kabinetu část KDU-ČSL. Nicméně i bez poslanců menších stran jsou ČSSD a ODS schopny kabinetu důvěru zaručit. Zelení chtějí do jmenování kabinetu také jednat o takových mechanismech vládnutí, aby menší strany nebyly převálcovány zájmy velkých partnerů.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!