2. března 2009 10:16 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Bursík chce nižší daň na zelené výrobky

Recyklované výrobky by mohly být levnější | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Recyklované výrobky by mohly být levnější | foto: Lidové noviny

BRUSEL Výrobky z recyklovaných materiálů by časem mohly zlevnit. Pomoci by tomu mělo jejich zařazení do snížené sazby daně z přidané hodnoty. Právě to z pozice předsednické země EU prosazuje Česká republika. Novinářům to dnes při příjezdu na jednání ministrů životního prostření unie řekl český ministr Martin Bursík.

Do snížené sazby by podle plánů Prahy měly spadat takové produkty, které by zcela či z velké části byly vyrobeny z recyklovatelných materiálů. Do této kategorie spadá široká škála věcí od toaletního papíru po spacáky či zimní bundy z dutých vláken.

Normální a snížená sazba DPH se v jednotlivých zemích Unie liší. Zatímco v ČR je to například 19 a 9 procent, třeba v Británii je to 15 a 5 procent, na Slovensku 19 a 10 procent.

Ministři životního prostředí případné zařazení zelených výrobků do snížené sazby DPH mohou navrhnout. Případné rozhodnutí by ale připadlo ministrům financí, kteří by to museli schválit jednomyslně.

"Podle toho, jak probíhají jednání o snížených sazbách, pokládám za vyloučené, aby s tímto návrhem souhlasilo všech 27 ministrů financí EU," uvedl už před časem ministr financí Miroslav Kalousek.

ČTK