Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Byl to kartel? O spojení stavebních obrů rozhodne nové vedení ÚOHS

Michal Petr pracoval na úřadě již od roku 2003. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Petr pracoval na úřadě již od roku 2003. | foto: ÚOHS

BRNO Boj proti kartelům a monopolům v Česku řídí od nynějška nový muž. Je jím Michael Mikulík, mladý právník, který byl včera jmenován místopředsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Informaci pro LN potvrdil předseda úřadu Petr Rafaj. Na tomto místě dosud seděl Michal Petr, který přechází do akademické sféry.

Jde přitom o druhou změnu ve vrchních patrech ÚOHS v krátké době. Na začátku července zaujal pozici dalšího místopředsedy, tentokrát pro sekci veřejných zakázek, čtyřiatřicetiletý Josef Chýle. Nahradil tak dlouholetou šéfku sekce Evu Kubišovou.

Jak už LN dříve napsaly, v osobě Michala Petra odešel z úřadu jeden z jeho klíčových mužů. I když jde o důležitou personální změnu, za normálních okolností by zřejmě mnoho pozornosti nezískala. Jenže antimonopolní úřad má před sebou jedno z nejdůležitějších rozhodnutí za dobu své existence.

Už téměř tři roky vyšetřuje spojení velkých stavebních firem v údajném kartelu v rámci získávání veřejných zakázek. V případu padají velká jména jako Eurovia, Skanska nebo Strabag.

Z policie na úřad

Vraťme se do května 2012. Detektivové z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality nacházejí v podatelně anonymní trestní oznámení. Mimo jiné tvrdí, že sedm stavebních společností se nelegálně spojilo v rámci tří tendrů vypsaných píseckou radnicí.

Jen krátce poté zasílá protikorupční policie výzvu antimonopolnímu úřadu, jehož pracovníky muselo anonymní udání zaujmout.

Dva měsíce nato totiž ÚOHS pověřil 16 svých zaměstnanců, aby provedli místní šetření v českobudějovické pobočce firmy Eurovia. Odtud neodešli s prázdnou. Na místě zabavili fotokopie dokumentace k zakázkám a informace z počítačů zaměstnanců.

Další zakázky

Rozsah kauzy stihl za tu dobu v nemalém měřítku nabobtnat. Přibyly další společnosti, mimo jiné Strabag nebo Skanska, a také další zakázky, jako např. výstavba části rychlostní silnice R4 v oblasti Mirotice–Třebkov.

„Šetření chceme ukončit na jaře roku 2015,“ uvedl už před nějakou dobou Michal Petr, který měl coby místopředseda antimonopolního úřadu kartely na starosti. Nyní však odchází. LN se dostaly k informacím, že jedním z důvodů pro veřejnost nečekaného odchodu měla být i roztržka mezi ním a šéfem ÚOHS Petrem Rafajem. A to právě kvůli velkému případu stavebních firem. Sám Petr to ale vyvrací.

„Tak to není. Můj přechod do akademické sféry byl plánovaný už delší dobu,“ sdělil Lidovým novinám. Podle něj si stavební firmy vyslechnou verdikt již zanedlouho. „Není žádný důvod, proč by to nemělo být brzy u konce,“ dodává Petr.

Některé stavební společnosti se ale vyšetřování brání. Jedna z největších dotčených firem, Eurovia, podala žalobu ke Krajskému soudu v Brně pro nezákonný postup úřadu letos v březnu, o tři měsíce později ji soud shodil ze stolu. Eurovii mimo jiné vadí, že antimonopolní úřad před třemi lety zabavil i dokumenty, jež s původním šetřením nesouvisely.

„Při místním šetření byly získány dokumenty, které se dle názoru společnosti Eurovia zcela vymykají předmětu správního řízení. ÚOHS k nim neměl mít přístup,“ říká mluvčí Eurovie Iveta Štočková. Výsledek šetření antimonopolního úřadu nechce předjímat. Dodává ale, že v každém případě mají účastníci právo na odvolání.

Zdá se, že otazníky ve velkém případu kartelů s námi ještě nějakou dobu zůstanou.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...