Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Bývalou rotu na Šumavě koupil ruský investor a postaví tam domov důchodců

Bývalý areál roty pohraniční stráže Debrník. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý areál roty pohraniční stráže Debrník. | foto: ČTK

ŽELEZNÁ RUDA Z objektu bývalé roty pohraniční stráže v Železné Rudě, jedné z největších v Plzeňském kraji, bude domov pro seniory. Téměř deset let opuštěnou rotu Debrník koupil ruský investor od ministerstva vnitra.

Do revitalizace téměř tříhektarového areálu, vzdáleného dva kilometry od centra rekreačního města, bude muset investovat přes 100 milionů korun, řekl starosta Michal Šnebergr (ODS).

„Vznikne tam klasický dům pro seniory, kam za nimi budou moci jezdit rodiny, které se tam mohou ubytovat a strávit víkend,“ uvedl starosta. Mělo by tam vzniknout do stovky pokojů.

Radnice je s ruskou investiční společností v kontaktu, viděla studii a konzultuje projekty přestavby. „Vyřizují si stavební povolení,“ dodal starosta. Příští rok by se mohlo začít stavět.

„Je to vybydlená rota s více objekty. Uvidíme, co nám investice přinese. Každopádně se do lokality vrátí život,“ řekl. Podle starosty jde o největší brownfield ve městě, kde je možné stavět. Navíc zaměstná desítky lidí.

Vede tudy frekventovaný hraniční přechod Debrník pro pěší a cyklisty přes Ferdinandovo údolí, národní parky Šumava a Bavorský les do německého Zwieselu nebo Bodenmaisu.

Rozsáhlý areál chtěl v roce 2010 koupit Plzeňský kraj, který si kvůli desetimilionovým nákladům na rekonstrukci na hotel nebo penzion vybral jiný objekt. Je tam ubytovna, střelnice, dílny, čerpací stanice, autopark a po roce 1989 tam vznikly stáje pro koně.

Město chtělo mít původně areál pod kontrolou a žádalo ministerstvo o bezúplatný převod. Chtělo ho přebudovat na vstupní prostor pro návštěvníky šumavského parku a využít pro aktivity, které posílí letní turistický ruch.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Trápí vaše dítě suchý kašel? Vyzkoušejte s námi sirup Petit Drill, který je z 99 % přírodního původu
Trápí vaše dítě suchý kašel? Vyzkoušejte s námi sirup Petit Drill, který je z 99 % přírodního původu

Dopřejte své rodině klidný spánek. Přihlaste se k testování a objevte účinky dětského sirupu Petit Drill – přírodního léku v boji proti suchému...