29. března 2010 15:05 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Bývalý šéf Škody prověřil státní firmy a navrhl vyšší platy dozorčím radám

Vratislav Kulhánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vratislav Kulhánek | foto: Jan HroudaLidové noviny

PRAHA Na fungování státních podniků by v budoucnu mělo dohlížet méně lidí. Měli by za to ale být lépe placeni, řekl dnešním Hospodářským novinám bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek, jehož firma Industrial Advisors nyní pro ministerstvo financí prověřuje úroveň řízení a odměňování vrcholných manažerů v osmi největších společnostech, kde stát drží většinu.

Kdo je Vratislav Kulhánek?

Kulhánek řekl, že má za audit od ministerstva dostat něco přes milion korun. Svoje služby prý ministru Eduardu Janotovi sám nabídl s odvolání na mnoholeté zkušenosti z vysokého byznysu. Kulhánkova firma ministerstvu předala výsledky auditu u Českých drah a firmy MERO, v tomto týdnu předá další čtyři a do půlky dubna zbytek. Audit kromě MERA a ČD provádí u společností Čepro, ČEPS, ČEZ, ČSA, Letiště Praha a Lesy ČR.

Kulhánek navrhuje tři pásma pro velikost dozorčí rady i tři pásma pro odměňování jejich členů podle velikosti podniku. Podle tohoto klíče by ve velkých podnicích mohl člen dozorčí rady brát až 80.000 korun měsíčně. Pro řadového dozorce v ČSA, který bere nyní měsíčně 30.000 Kč, by to znamenalo přilepšení o 50.000 Kč. Člen dozorčí rady v ČEZ by získal 15.000 Kč měsíčně navíc.

"Členové dozorčích rad mají obrovskou zodpovědnost, ručí do výše svého majetku. Je potřeba je motivovat, aby se práci věnovali," vysvětlil deníku Kulhánek. Zároveň by jim ale seškrtal nejrůznější benefity, které nyní čerpají. Například podle něj nepotřebují služební auta. Seškrtal by jim i výlohy na životní a úrazové pojištění.

Věčný problém státních firem: Všichni si schvalují platy navzájem

Počet členů dozorčích rad osmičky auditovaných podniků by se podle doporučení mohl ze současných 73 ztenčit o deset lidí. Kulhánek navrhuje zlepšit státní dohled posílením pozice dozorčích rad. Chce odstranit souběh funkcí generálního ředitele a předsedy představenstva, které v drtivé většině případů vykonává táž osoba a bere za ni dvojí odměnu. "Dnes je to nastaveno tak, že předseda si sobě jako generálnímu řediteli navrhne plat a pak si ho sám schválí," řekl Kulhánek.

Funkce ředitele by se podle návrhu sloučila s funkcí předsedy představenstva a člověk v exekutivním vedení by se ta k dostal pod přísnější kontrolu dozorčí rady. Ta by například schvalovala i jeho odměny.

Navrhované změny by se mohly zavést už na valných hromadách v nejbližších měsících. Bude záležet na jednotlivých resortních ministerstvech. Ministerstvo financí bude podle vrchního ředitele Tomáše Uvíry brát Kulhánkův audit vážně. "Budeme se doporučeními auditu vážně zabývat. Ovšem zvyšování odměn považuji za kontroverzní bod," řekl novinám.

ČTK