15. září 2016 19:31 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

BYZNYS DNE: Státní dluh roste. Za půl roku o 18 miliard

Ministr financí Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Státní dluh během prvního pololetí stoupl o 18 miliard korun na 1,691 bilionu korun, potvrdilo včera ministerstvo financí. Nejde o nějak překvapivý údaj, přesto stojí za to se nad ním pozastavit. Můžeme si například vzpomenout na zlatá 90. léta, v jejichž polovině činil 154 miliard, tedy méně než desetinu. Žijeme ale v­kapitalismu, půjčky jsou potřeba a naše veřejné finance jsou ve srovnání s většinou evropských zemí de facto zdravé.

Ani na první pohled hrozivý údaj, totiž že na každého Čecha připadá ze státní pokladny dluh zhruba 160 tisíc korun, není vlastně tak hrozivý. Zadlužení české republiky má také optimální strukturu, když jen půlku z něj dlužíme do zahraničí.

Smutnější je, že žijeme v době ekonomického růstu, který trvá už několik let, věčně ho zažívat nebudeme a stále se nám nedaří hospodařit úsporněji. Vláda by měla konečně schodky alespoň na nějakou dobu eliminovat a pokusit se dostat rozpočet do plusových čísel. Až přijde další finanční krize, bude příliš pozdě.

Bankám a spořitelnám v Česku stoupl v prvním pololetí souhrnný čistý zisk meziročně o­7,27 miliardy na 44,73 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma sektoru ke konci června činila 5,84 bilionu korun, což je proti konci roku 2015 růst o 375 miliard korun.

Jsme rádi, že se českým bankám daří. Zvlášť když se jejich výnosy z otravných poplatků a provizí meziročně snížily o 1,9 miliardy na 22,2 miliardy korun. Můžeme tak pořád dokola opakovat, že naše bankovní domy jsou zdravé a závidí nám je celá Evropa. Snad nám to ještě pár let vydrží.

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.