17. května 2009 17:51 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Část policie šíří idiocii, řekl exministr vnitra Langer

Ivan Langer diskutoval u Václava Moravce s novým ministrem vnitra Martinem Pecinou o policejním hospodaření. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Langer diskutoval u Václava Moravce s novým ministrem vnitra Martinem Pecinou o policejním hospodaření. | foto: ČTK

PRAHA Ivan Langer popřel informace, že by reformované policii chyběly peníze - jde prý o pochybení některých policejních manažerů, kteří s přidělenými penězi neumí zacházet. Reagoval tak na slova nového ministra vnitra Martina Peciny, že se případné škrty v rozpočtu ministerstva nedotknou policie ani hasičů. Langer označil návrh ministerstva financí na desetiprocentní plošné škrty za "smrtící" pro resort vnitra.

Langer také hájil nastartovanou policejní reformu. Zprávy, podle kterých chybí na jednotlivých služebnách peníze, označil za dezinformace a nesmysl.

Podle Langera někteří policisté nezvládají účetní systém

"Ukazuje se, že někteří policejní funkcionáři jsou buď absolutní pitomci, nebo lidé, kteří se dosud ještě nestačili sžít s novými ekonomickými podmínkami, a potom šíří svoji idiocii," řekl exministr vnitra v Otázkách Václava Moravce.

Systém krajských policejních ředitelství jako samostatných účetních jednotek je podle něj nastavený dobře. Někde ho ale policisté nezvládají - peníze mají, ale neumí s nimi zacházet.

Podle Peciny nejsou policejní manažeři dobře proškoleni

"Policisté nejsou žádní blbové," reagoval Pecina a naznačil možnost, že policejní manažeři možná nebyli řádně proškoleni. Podle něj je potřeba mít s nimi větší trpělivost.

"Pokud budu mít krácen rozpočet, rozhodně nebudu krátit rozpočet policii a hasičům a kofinancování evropských fondů - těchto oblastí se škrty nedotknou," ujistil Pecina.

Exministr Langer věří, že plošné škrtání o deset procent by policie a bezpečnostní sbory nepřežily.

Neshoda v otázce prodeje majetku ministerstva

Pecina s Langrem se dnes neshodli v otázce prodeje majetku ministerstva vnitra.

Langer už dříve uvedl, že výnosy z prodeje majetku financují reformu policie a vznik nových krajských ředitelství a že zastavení prodeje bude znamenat i zastavení reformy. Pecina ale pozastavil prodej rekreačních zařízení ministerstva vnitra a chce si na něj nechat vypracovat analýzy.

"Nemůžu říct, že by mi přišly podezřelé, ale já bych je nedělal," řekl.

Nový ministr vnitra souhlasí s prodejem zbytného majetku, z něhož se financuje reforma policie. Ten zastavit nechce. Vadí mu ale prodej nebo pronájem těch nemovitostí, které podle něj policie nutně potřebuje a chce je i nadále využívat. Pecina to označil za "filozofický rozdíl" mezi tím, co dělal Langer, a co by chtěl do budoucna dělat on.

ČTK