25. října 2017 10:40 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČD potvrdily obří obchod. Za stamiliony koupily správce jízdních řádů, mají Idos

České dráhy. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy. Ilustrační foto. | foto: MAFRA - Anna Vavríková

PRAHA České dráhy v úterý definitivně získaly strategickou firmu Chaps, o níž dlouhodobě usilovaly.Jde o společnost provozující jízdní řády, z nichž veřejnosti je nejznámější server Idos. Kupní cena se pohybuje přibližně ve výši 400 milionů korun. Obchod pro Lidovky.cz skupina ČD oficiálně potvrdila.

Firma Chaps je pro České dráhy důležitá mimo jiné proto, že je jejím dodavatelem v datové oblasti. Pro lepší představu: vyvíjí a spravuje systémy pro odbavení zákazníků. Nyní dopravce získá pod svá křídla potřebné zdrojové kódy či licence do svých rukou.

Společnost se sama Českým drahám letos v létě nabídla odkup stoprocentního podílu. Tím, kdo podepsal smlouvu o koupi Chapsu, byla dceřiná společnost ČD – Informační systémy. Pod ní bude nyní Chaps spadat. Na jeho koupi si vzala od mateřské skupiny České dráhy úvěr ve výši přibližně 400 milionů korun.

„ Jde o významnou akvizici, díky které získáváme nejen Chaps, ale také další společnosti z jeho Skupiny – ČSAD SVT Praha, Inprop a SVT Slovakia. Je to zajímavá příležitost rozšířit naše podnikání, včetně možnosti expanze na jiné trhy,” řekl pro Lidovky.cz šéf představenstva ČD – Informační systémy Miloslav Kopecký.

Státní dopravce přebírá společnost s přibližně 90 analytiky a vývojáři. ČD přebírají firmu I s několika desítkami milionů korun na účtech.

„Kupujeme portfolio produktů jak pro železniční, tak pro autobusový byznys, a samozřejmě také pro provozování Idosu. Všechny tři segmenty chceme dál rozvíjet,“ dodal Kopecký.

Termín podpisu byl podle něj stanoven na základě jednání s Chapsem, který jeho společnost vyzval k vlastní realizaci transakce s odvoláním na skutečnost, že ČD-IS měla garantovanou exkluzivitu pouze do 30. září.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?