Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČD potvrdily obří obchod. Za stamiliony koupily správce jízdních řádů, mají Idos

České dráhy. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy. Ilustrační foto. | foto: MAFRA - Anna Vavríková

PRAHA České dráhy v úterý definitivně získaly strategickou firmu Chaps, o níž dlouhodobě usilovaly.Jde o společnost provozující jízdní řády, z nichž veřejnosti je nejznámější server Idos. Kupní cena se pohybuje přibližně ve výši 400 milionů korun. Obchod pro Lidovky.cz skupina ČD oficiálně potvrdila.

Firma Chaps je pro České dráhy důležitá mimo jiné proto, že je jejím dodavatelem v datové oblasti. Pro lepší představu: vyvíjí a spravuje systémy pro odbavení zákazníků. Nyní dopravce získá pod svá křídla potřebné zdrojové kódy či licence do svých rukou.

Společnost se sama Českým drahám letos v létě nabídla odkup stoprocentního podílu. Tím, kdo podepsal smlouvu o koupi Chapsu, byla dceřiná společnost ČD – Informační systémy. Pod ní bude nyní Chaps spadat. Na jeho koupi si vzala od mateřské skupiny České dráhy úvěr ve výši přibližně 400 milionů korun.

„ Jde o významnou akvizici, díky které získáváme nejen Chaps, ale také další společnosti z jeho Skupiny – ČSAD SVT Praha, Inprop a SVT Slovakia. Je to zajímavá příležitost rozšířit naše podnikání, včetně možnosti expanze na jiné trhy,” řekl pro Lidovky.cz šéf představenstva ČD – Informační systémy Miloslav Kopecký.

Státní dopravce přebírá společnost s přibližně 90 analytiky a vývojáři. ČD přebírají firmu I s několika desítkami milionů korun na účtech.

„Kupujeme portfolio produktů jak pro železniční, tak pro autobusový byznys, a samozřejmě také pro provozování Idosu. Všechny tři segmenty chceme dál rozvíjet,“ dodal Kopecký.

Termín podpisu byl podle něj stanoven na základě jednání s Chapsem, který jeho společnost vyzval k vlastní realizaci transakce s odvoláním na skutečnost, že ČD-IS měla garantovanou exkluzivitu pouze do 30. září.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!