9. září 2016 11:25 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Celníci a ‚berňáky‘ naberou posily za 350 milionů. I kvůli účtenkové revoluci

Celník. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Celník. Ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Finanční a Celní správa plánuje v tomto a příštím roce přijmout přes 560 nových zaměstnanců. Důvodem je rozšíření kompetencí celníků a nová opatřením proti daňovým únikům. Celní správa chce přijmout 364 lidí a Finanční správa 200.

Celkově by mělo na nábor nových lidí jít ze státního rozpočtu zhruba 350 milionů korun. Finanční správa nyní zaměstnává přes patnáct tisíc lidí, celníků je zhruba čtyři tisíce.

V případě Celní správy jde o nábor lidí v souvislosti s rozšířením kompetencí o dohled nad připravovanou elektronickou evidencí tržeb, kontrolou nelegálního hazardu od příštího roku a rozšířením kompetencí v souvislosti s vyšetřováním daňových úniků u DPH.

„Celkem 109 služebních míst bude použito na rozšíření trestněprávních kompetencí, 55 služebních míst je určeno na dohled nad evidencí tržeb, 158 služebních míst je určeno na kontrolu nelegálního hazardu od ledna 2017, 20 míst bude určeno na spotřební daně a 22 služebních míst na další organizované skupiny v rámci Celní správy,“ uvedla mluvčí Celní správy Hana Prudičová.

Finanční správa pak chystá navýšit od příštího roku počet míst o 200 především kvůli zavedeným kontrolním hlášením, spuštění evidence tržeb od prosince, prokazování původu majetku nebo přenesené daňové povinnosti.

Evidence tržeb, kontrolní hlášení...

V případě Finanční správy ale ještě podle mluvčí Petry Petlachové navýšení míst neschválila vláda.

„Finanční správa plánuje od ledna 2017 posílení o 200 nových míst, které jsou potřeba pro zavádění opatření, jako je kontrolní hlášení, evidence tržeb, prokazování původu majetku, reverse charge, za účelem podstatně efektivnějšího a důslednějšího výběru daní,“ uvedla.

Finanční správa má pro letošní rok vládou schváleno 16 120 míst. Z toho k počátku září bylo 15 196 obsazených. Dalších 124 míst bylo neobsazených. Jde ovšem o pozice žen na mateřské dovolené nebo uvolněná místa z důvodu výkonu veřejné funkce. Dále eviduje správa 800 úplně volných míst.

„Nejedná se o dlouhodobě neobsazená místa, průběžně dochází k obsazování míst a zároveň uvolňování jiných,“ vysvětlila Petlachová.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz