Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Cena elektřiny klesá, zisk ČEZ se propadl. Začne víc sázet na teplárenství

Jaderná elektrárna Dukovany. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Dukovany. | foto: Lidové noviny

PRAHA Čistý zisk společnosti ČEZ za tři čtvrtletí letošního roku meziročně klesl o 15 procent na 40,2 miliardy Kč. Hlavním důvodem je pokles cen elektřiny. Tržby vzrostly meziročně o tři procenta na 144,39 miliardy Kč. Vyplývá to z materiálů společnosti zveřejněných na jejích webových stránkách před dnešní tiskovou konferencí vedení firmy.

"Hlavním důvodem meziročního snížení zisku je pokles cen elektřiny. Pozitivně v meziročním srovnání naopak působí expanze Skupiny ČEZ v teplárenství a úspěšný vstup na albánský energetický trh," uvedl Martin Roman, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.

ČEZ omezil svůj investiční program na roky 2010 až 2014 o 21 procent oproti očekáváním v prosinci 2009. Firma například pozastavila projekt paroplynového bloku v bulharské Varně a zrušila tendr na výstavbu plynového bloku v elektrárně Nowa Skawina v Polsku.

Výroba elektřiny roste, spolu s tržbami

Výroba elektřiny ČEZ za tři čtvrtletí meziročně stoupla o 4,8 procenta.

Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany zvýšily produkci o 3,5 procenta, výroba rostla také u uhelných elektráren a obnovitelných zdrojů.

Za samotné třetí čtvrtletí se čistý zisk snížil o pět procent na 11,5 miliardy korun. Tržby vzrostly o čtyři procenta na 45,7 miliardy Kč.

"Společnost překročila očekávání trhu ve všech hlavních položkách a rýpla si do analytiků, že všichni bez výjimky odhadovali výsledky níže," okomentoval výsledky analytik Petr Hlinomaz ze společnosti BH Securities.

Úspěch podle něj souvisí mimo jiné se zvyšováním výroby i prodeje.

V rámci programu Nová vize chce ČEZ realizovat komplexní program finanční stabilizace firmy a redukovat investiční program v souladu se současným vývojem na energetickém trhu. "Hlavně razantně optimalizujeme vnitřní fungování a nákladovou strukturu Skupiny ČEZ," dodal Roman.

"Finanční krize a dopad fundamentálních změn na trhu jsou spíše střednědobého charakteru a vytvářejí tak příležitost pro 'konsolidaci' Skupiny a později nastartování dalšího růstu," uvádí ČEZ ve firemní prezentaci.

Společnost ponechává beze změny očekávané výsledky pro rok 2010, tedy čistý zisk 46,7 miliardy korun. Předpokládá však, že kromě nižších cen elektřiny její hospodaření zasáhne negativní vliv podpory energie z obnovitelných zdrojů.

Podle analytika Marka Hatlapatky ze společnosti Cyrrus jsou výsledky ČEZ lepší, než odborníci očekávali. "Důvody lze hledat jak na provozní úrovni, ve vyšších tržbách z prodeje tepla a plynu, tak mírně vyšších provozních ziskových maržích," uvedl Hatlapatka. Důležitou roli podle něj hrály také položky jako například kurzovní zisky.

"Cíl čistého zisku bude podle nás bez problémů překonán. Trh po sérii nepříznivých zpráv určitě rád uslyší nejen lepší než očekávané výsledky, ale také nový program nákladových a investičních úspor s názvem Nová vize," dodal Hatlapatka.

V pololetí ČEZ meziročně snížil čistý zisk o 18,5 procenta na 28,7 miliardy Kč. Za loňský rok vykázal ČEZ rekordní čistý zisk téměř 52 miliard korun.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg. Digitální daň by se měla dotknout i jeho společnosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg. Digitální daň by se měla dotknout i jeho společnosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg. Digitální daň by se měla dotknout i jeho společnosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...