Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Cenová regulace? Musí se nastavit jiný model velkoobchodních cen mezi operátory, říká Havlíček

Ekonomika

  17:35
PRAHA - Laso na operátory. To je jeden z hlavních úkolů nastupujícího ministra průmyslu Karla Havlíčka. „Musíme se zamyslet nad mírou určité regulace velkých hráčů vůči virtuálním operátorům,“ říká v rozhovoru pro LN Havlíček. Za své hlavní priority dále považuje podporu podnikání nebo dokončení restrukturalizace státních agentur.

Karel Havlíček. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Havlíčka ve středu do čela ministerstva, které dosud vedla Marta Nováková (za ANO), navrhl premiér Andrej Babiš (ANO). Prezident Miloš Zeman se změnami souhlasí, nové ministry jmenuje 30. dubna. Ještě předtím se ale s kandidáty chce sejít.

Havlíček také novinářům sdělil, že počítá s tím, že kvůli ministerskému postu skončí jako předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

LN: Když si vezmeme, co podrylo pozici ministryně Marty Novákové, jak vy si představujete řešení příliš drahých dat?
Dnes jsou v zásadě tři stupně, jak se k tomu postavit. Ten první je dotáhnout legislativní balíček, který je teď v Parlamentu – zpružní prostředí tím, že umožní rychlejší přechod od jednoho operátora k druhému, zároveň se spotřebitel vyháčkuje z jakéhokoli penále, pokud odstoupí od smlouvy. V dobrém slova smyslu to padá i na živnostníky, kteří budou stejně chráněni jako spotřebitelé. To je první nezbytně nutný krok. Druhý, který musí nastat: musíme se zamyslet nad mírou určité regulace velkých hráčů vůči velkoobchodním partnerům čili vůči virtuálním operátorům. Ceny jsou tam v současné době nekonkurenceschopné, virtuální operátoři, kteří spravují tisíce až desetitisíce klientů, nakupují de facto za stejné ceny jako běžný spotřebitel. A třetí krok je příprava na aukci čtvrtého operátora.

LN: Mluvíte o cenové regulaci?
Samozřejmě. Ve druhém kroku se jedná o tom, že se musí nastavit jiný model velkoobchodních cen mezi operátory a velkoobchodními partnery.

LN: A jak byste řešil situaci, kdyby čínský diplomat požadoval odchod toho tchaj-wanského?
Rozhodně bych tchaj-wanského nevykázal pryč. Jsme v České republice, ne někde jinde, aby nás někdo v tomto slova smyslu úkoloval. Snažil bych se to vyřešit diplomatickou formou. Vždycky je jednoduché a chytré říkat, co by člověk dělal, když je od toho vzdálen a už ví, že to byl problém, ale pravděpodobně bych stál na tom, že když to bylo byznysové jednání, tak na takovém by měli být vítáni všichni. Případné námitky je třeba s čínským velvyslancem řešit, je třeba si s ním sednout a mluvit s ním o tom, ale ne na daném místě a v dané chvíli, tohle jednání se mělo dohrát tak, jak bylo. Ale znovu říkám, že je jednoduché říkat, co by člověk dělal, když už ví, jak to dopadlo. Situace tam byla zřejmě velmi nervózní a v ten moment se to špatně vyhodnotila, o tom žádná. 

Celý rozhovor s Karlem Havlíčkem si přečtěte ve čtvrtečním vydání Lidových novin.

Havlíčkovy další priority

„V každém případě musíme dotáhnout živnostenský balíček. Jasně se musí říct, kde a kdy se sníží administrativa. Živnostníci musí vidět velmi rychle určité výsledky. Samozřejmě je to i otázka exportu a exportní politiky, která je v tuto chvíli z nemalé části právě na resortu průmyslu a obchodu. Je to také otázka dotažení fúze jednotlivých státních agentur a jejich zeštíhlení,“ uvedl ke svým prioritám Karel Havlíček.

V energetice je podle něj nepochybné, že peníze půjdou do jádra. „Pravděpodobný scénář je takový, že se bude investovat do dalšího bloku, ne-li dvou bloků v Dukovanech. Na to je třeba všechno připravit, připravit vztah mezi vládou a ČEZ,“ doplnil. Energetický mix bude podle něj nutné ale doplnit i dalšími zdroji. „Musíme počítat s plynem a s obnovitelnými zdroji,“ dodal.
čtk

Autor: