9. března 2010 10:46 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ceny nerostou, inflace zůstane letos pro ekonomiku neškodná

Inflace | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Inflace | foto: Shutterstock

PRAHA Inflace nebude v letošním roce představovat pro českou ekonomiku problém. Její vzestup by měl být velmi umírněný kvůli slabé spotřebitelské poptávce a centrální banka tak zřejmě ponechá sazby na současných minimech i během první poloviny letošního roku. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které ČTK oslovila.

Český statistický úřad oznámil, že meziroční růst spotřebitelských cen v únoru zpomalil na 0,6 procenta z lednových 0,7 procenta a skončil tak o 0,2 procentního bodu pod tržním očekáváním. Meziměsíčně se inflace nezměnila.

"Inflace zůstává neškodná. Měla by se jen velmi zvolna začít přibližovat ke dvěma procentům, jenž jsou cílem ČNB. Centrální banka má nyní jen pramálo důvodů měnit parametry měnové politiky," řekl ČTK ekonom Patria Finance David Marek.

Podle analytika společnosti Citfin Jiřího Šimka mohou inflaci během roku táhnout rostoucí ceny surovin. "Co se týče spotřebitelské poptávky, tak ta v nejbližší době nebude vytvářet tlak na růst cen, spíše naopak. Poptávka zůstane slabá pod vlivem rostoucí nezaměstnanosti, nevýrazného růstu mezd a obtíže získatelných půjček," uvedl Šimek.

"Inflační tlaky nelze očekávat ani z titulu dovozních cen, pouze dovozní ceny energií se budou nacházet letos v kladných číslech. Pozorovaný růst jednotkových mzdových nákladů by měl být také dočasný. Celkově letos očekáváme inflaci okolo 1,5 procenta, inflační cíl ČNB ve výši dvou procent by tak v ohrožení být neměl," sdělil analytik Komerční banky Jiří Škop.

Také podle názoru ekonoma UniCredit Bank Patrika Rožumberského nepřinesla dnešní data ČSÚ žádnou zásadní informaci, která by vyžadovala rychlou změnu v nastavení měnové politiky. "I nadále počítáme se začátkem zvyšování sazeb nejdříve ve třetím kvartálu," dodal Rožumberský.

Potvrzuje to také Petr Dufek z ČSOB. "Celkově zůstává česká inflace velmi nízká a nenutí proto centrální banku uvažovat o vyšších úrokových sazbách v nejbližším půlroce. Inflace nabere vzestupný trend až v polovině roku, nicméně ani tak rozhodně nebude letošním problémem české ekonomiky," uzavřel Dufek.

ČTK