13. září 2011 16:25 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ceny za ekotendr posílily Nečasovy pochyby

Premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek | foto: ČTK

PRAHA Nabízené ceny v zakázce na likvidaci starých ekologických škod posílily pochybnosti o tendru. Uvedl to premiér Petr Nečas (ODS). Kritický názor na zakázku prý nezměnil a má k ní celou řadu námitek.

Ministerstvo financí zveřejnilo nabídky tří uchazečů o zakázku.

Nejlevnější nabídku podala firma Marius Pedersen Engineering, a to 56,8 miliardy korun. Vláda by měla o zakázce rozhodovat v říjnu.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle premiéra Petra Nečase (ODS) nabízené ceny prohloubily jeho pochybnosti o tendru. "Můj názor na tuto zakázku se nemění. Měl jsem a nadále mám u této zakázky celou řadu námitek a pochybností. Zveřejněné ceny tyto námitky a pochybnosti nejen nerozptýlily, ale posílily," uvedl v úterý.

Předseda VV Radek John řekl, že jeho strana tendr v nynější podobě nepodpoří. Stát by prý měl zakázku rozdělit na více částí, tak aby se soutěže mohly zúčastnit i menší firmy. Nabízená cena je podle Johna předražená a tendr provází korupční riziko.

Kritizují i další strany
Tendr kritizují i další politici. ČSSD uvedla, že nesouhlasí s tím, aby vláda v napjaté rozpočtové situaci hazardovala s miliardami korun daňových poplatníků tím, že poskytne na sanace nepřiměřené množství peněz a na úkor veřejných rozpočtů tak umožní případnému vítězi tendru nepřiměřený zisk.

PSALI JSME:

"ČSSD žádá vládu Petra Nečase, aby výběrové řízení ukončila bez vyhlášení vítěze a hledala jinou cestu k transparentní a úsporné sanaci starých ekologických škod," sdělil šéf strany Bohuslav Sobotka.

Také Strana zelených vyzvala vládu, aby tendr uzavřela bez vítěze. "Nelze akceptovat, aby ekozakázka pokračovala ve chvíli, kdy nejnižší podaná nabídka za 57 miliard přesahuje odhad nákladů sanací ekologický škod o 25 miliard korun," uvedl předseda strany Ondřej Liška.

Podle zelených zůstanou rizika i tehdy, pokud se ekotendr rozdělí na menší zakázky. Hrozí, že se ze sanací vyberou pouze ty nejlukrativnější a následně dojde k umělému navyšování ceny dílčích zakázek.

Lidovky.cz, ČTK