14. dubna 2011 17:14 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Černobyl dostane nový kryt, Česko dá 65 milionů

Jaderná elektrárna Černobyl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Černobyl | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká republika vyčlenila 2,6 milionu eur (téměř 65 milionů korun) do mezinárodního fondu na stavbu ochranného krytu pro poškozený reaktor černobylské jaderné elektrárny. O mimořádném jednorázovém daru ve středu rozhodla vláda, sdělilo ministerstvo zahraničí.

Svůj příspěvek Praha oznámí příští úterý na konferenci dárců fondu, který vznikl za účelem odstraňování škod po katastrofě v Černobylu.

Čtvrtý černobylský reaktor vybuchl v dubnu 1986. Samotná elektrárna, definitivně uzavřená v roce 2000, funguje nyní jako sklad radioaktivního odpadu.

Japonská Fukušima

Model černobylské elektrárny po explozi.
Elektrárna, která stojí na území Ukrajiny, explodovala před 25 lety a ještě nyní je její okolí zamořené radioaktivitou. Jde dosud o největší havárii v dějinách jaderné energetiky, následky pocítili nejen Ukrajinci, ale i lidé v jiných evropských zemích.

Černobyl bývá nyní zmiňován i v souvislosti s havárií v japonském jaderném reaktoru Fukušima. Neštěstí v Japonsku tento týden experti navýšili na stejný stupeň jako Černobyl.

Havarovaný blok byl uzavřen a zakonzervován v mohutném železobetonovém sarkofágu, který byl nad ním postupně vybudován. Speciální systém odvádí zevnitř zbytkové teplo.

Ochranný obal ale praská a bude muset být kolem něj vybudován nový z fondu na stavbu krytu. Ten by měl poškozené místo izolovat alespoň na dalších 100 let.

Do černobylského fondu do konce loňského roku vložilo 29 zemí a EU 864 milionů eur (asi 21,6 miliard korun) a jsou třeba další stamiliony.

Očekává se, že přispět by měly například země, které dosud do fondu nic nedaly. Patří mezi ně i ČR, uvedla česká diplomacie.

Lidovky.cz, ČTK