14. srpna 2009 9:22 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Černý pátek je tu, česká ekonomika se propadla nejvíc v historii

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 74Diskuse
Česko je v recesi. Jedná se o největší čtvrtletní meziroční propad hrubého domácího produktu (HDP) v novodobé historii České republiky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko je v recesi. Jedná se o největší čtvrtletní meziroční propad hrubého domácího produktu (HDP) v novodobé historii České republiky. | foto: Shutterstock

PRAHA Výkon české ekonomiky se v letošním druhém čtvrtletí meziročně snížil o 4,9 procenta. Jedná se o největší čtvrtletní meziroční propad hrubého domácího produktu (HDP) v novodobé historii České republiky. Oproti předchozímu čtvrtletí naopak HDP vzrostl o 0,3 procenta.

Propad HDP oproti loňsku

EU-27                                - 4,8 %
Eurozóna                           - 4,6 %
Maďarsko                          - 7,4 %
Německo                           - 5,9 %
Slovensko                          - 5,4 %
Rakousko                          - 4,4 %

Vyplývá to z předběžného odhadu vývoje HDP, který dnes zveřejnil Český statistický úřad. Výsledek je v souladu s očekáváním analytiků.

Za nadějný označila mezičtvrtletní růst ekonomiky analytička Raiffeisenbank Helena Horská. "Ekonomika se snad odrazila ode dna, a to díky šrotovnému v okolních státech, které zbrzdily propady vývozu," uvedla.

Lepší odpověď na všechny otázky okolo vývoje české ekonomiky dají až detaily hospodaření, které statistici zveřejní až 8. září. Na optimismus je proto ještě brzy. "Opatrné hodnocení je stále namístě. Čísla se budou ještě zpřesňovat a až v září se dozvíme jejich strukturu. Z tohoto důvodu je proto ještě přece jen předčasné hovořit o jasném oživení ekonomiky," řekl Petr Dufek z ČSOB.

"Největší neznámou je jako obvykle změna zásob, která dokáže pohnout změnou HDP o celé procentní body," dodal David Marek z Patria Finance. 

ČTK, Lidovky.cz
  • 74Diskuse

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!