8. dubna 2009 15:56 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Češi budou mít od zítra dva premiéry

Jan Fischer bude zítra pověřen prezidentem Klausem, aby sestavil novou vládu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer bude zítra pověřen prezidentem Klausem, aby sestavil novou vládu. | foto: Lidové noviny

PRAHA Prezident Václav Klaus jmenuje během zítřka dosavadního předsedu Českého statistického úřadu Jana Fischera do funkce premiéra. Oznámil to na svém webu. Dokud se Janu Fischerovi nepodaří sestavit novou úřednickou vládu, bude zemi šéfovat Mirek Topolánek. Češi se tak budou moci pochlubit dvěma premiéry.

V prohlášení Tiskového odboru Pražskéh hradu se uvádí, že premiér v demisi Mirek Topolánek a předseda ČSSD Jiří Paroubek se dohodli na způsobu ukončení současné vládní krize.

Prezident Klaus by Fischera měl jmenovat ve čtvrtek ve 14 hodin. Předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) je ochoten funkci premiéra přijmout. "Rozhovory o personálním složení zahájíme po velikonočních svátcích," řekl Fischer novinářům.

Čunek je překvapený
Uvedl dále, že se sešel s předsedy ODS a ČSSD Mirkem Topolánkem a Jiřím Paroubkem na společné schůzce, kde ho oba politici informovali o průběhu a dosavadních výsledcích politických jednání a řekli mu, že prezident Václav Klaus je ochoten ho ve čtvrtek jmenovat předsedou vlády.

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek je překvapen, pokud Topolánek skutečně předkládal dohodu jménem "doznívající" vládní koalice. KDU-ČSL podle něho k ničemu takovému souhlas nedala. Nic na tom podle předsedy lidovců nemění ani to, že dohodu podpořili svými podpisy někteří poslanci KDU-ČSL včetně ministra financí Miroslava Kalouska a ministryně obrany Vlasty Parkanové.

"Vládní koalice byla sestavena ne na souhlasu některých poslanců, ale na souhlasu tří stran," řekl Čunek. Topolánek podle něho jednal za "neexistující subjekt".

ČSSD nový kabinet podpoří
"Tuto informaci, kterou mi potvrdila i Kancelář prezidenta republiky, jsem vzal na vědomí s tím, že jsem připraven tento úkol zítra (ve čtvrtek) přijmout," zdůraznil Fischer, který ale novinářům nechtěl odpovědět na žádné otázky. V minulosti například uvedl, že by se po několikaměsíčním angažmá v čele úřednické vlády rád vrátil do funkce šéfa ČSÚ.

Podle nedělní dohody čtyř stran, od níž později odstoupili lidovci, by měla překlenovací vláda odborníků dovést zemi k předčasným volbám v polovině října.

Paroubek tvrdí, že poslanci ČSSD dohodu dodrží a Fischerův kabinet podpoří. Topolánek začal tento týden sbírat podpisy poslanců končící vládní koalice, která padla poté, co jí na popud ČSSD Poslanecká sněmovna nečekaně vyslovila nedůvěru. Stalo se to v historii ČR poprvé.

Dohodu přivítal také předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) jako řešení politické krize. "Oceňuji dohodu poslaneckých klubů všech tří koaličních stran a vítám, že se k této dohodě přidala i ČSSD, jejíž předseda Jiří Paroubek vládní krizi způsobil," uvedl Sobotka.

Kdo bude koho navrhovat?
Na dohodě se ale oficiálně nechce podílet KDU-ČSL, ačkoliv předseda této strany Jiří Čunek byl v neděli v Kramářově vile u jejího uzavření.

Poslušnost mu už ale vypověděla část poslaneckého klubu a lidovečtí ministři financí a obrany Miroslav Kalousek a Vlasta Parkanová, kteří se rozhodli své podpisy na Topolánkův seznam připojit.

Podle nedělní dohody doporučí strany Fischerovy na obsazení ministerských křesel nestranické odborníky. Nynější koalice má právo navrhovat kandidáty na ministra obrany, ministra spravedlnosti, ministra financí, ministra životního prostředí, ministra dopravy, ministra školství, ministra kultury a ministra zdravotnictví. ČSSD doporučí ministra zahraničních věcí, ministra vnitra, ministra průmyslu a obchodu, ministra zemědělství, ministra pro evropské záležitosti, ministra práce a sociálních věcí a ministra pro místní rozvoj.

Uvedl dále, že se sešel s předsedy ODS a ČSSD Mirkem Topolánkem a Jiřím Paroubkem na společné schůzce, kde ho oba politici informovali o průběhu a dosavadních výsledcích politických jednání a řekli mu, že prezident Václav Klaus je ochoten ho ve čtvrtek jmenovat předsedou vlády. "Tuto informaci, kterou mi potvrdila i Kancelář prezidenta republiky, jsem vzal na vědomí s tím, že jsem připraven tento úkol zítra přijmout," zdůraznil Fischer.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)