Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Češi dosáhnou německé úrovně nejdříve za 15 let

Životní úroveň obyvatel České republiky dosáhne té německé nejdříve za 15 let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Životní úroveň obyvatel České republiky dosáhne té německé nejdříve za 15 let. | foto: Shutterstock

PRAHA Česká ekonomika v prvních třech měsících letošního roku rostla jen polovičním tempem oproti německé či rakouské. Podle ekonomů to však neznamená, že se nám sousední státy začínají opět vzdalovat v životní úrovni a ekonomické vyspělosti. Česko totiž podrží posilující koruna, Německo naopak potrápí dluhy eurozóny.

V prvním čtvrtletí letošního roku se hrubý domácí produkt (HDP) Německa meziročně zvýšil o 5,2 procenta. Za tímto tempem zaostala rakouská ekonomika jen o jeden procentní bod. Česká republika však ve stejném období své HDP meziročně zvýšila jen o 2,5 procenta.

"Stále ještě procházíme postkrizovým obdobím a na tomto rozdílném vývoji se podílí zejména dva aspekty – jiná srovnávací základna a rozdílná fiskální politika," řekl Marek Hatlapatka, analytik makléřské firmy Cyrrus. Německo se v krizi propadlo hlouběji než Česko, a roste tudíž z nižšího základu. Česko zase ve snaze vyrovnat veřejné finance výrazně škrtá vládní výdaje.

Jak Češi (ne)doháněji Němce.

"Německo je podobně jako Česká republika exportně založená ekonomika, které se však daří vyvážet své zboží zejména do Asie a jiných zámořských destinací," dodal Hatlapatka. Německo je navíc větší ekonomika s větší vnitřní poptávkou, která dokáže silněji přispět k jejímu růstu. V České republice je zatím domácí spotřeba poměrně slabá a bude posilovat pomaleji než u našich západních sousedů.

"Měřeno růstem HDP by nám Německo mohlo utéct, ale to je jen jeden ukazatel," upozornil Miroslav Ševčík, předseda správní rady Liberálního institutu. Podle něj by měla německá ekonomika za letošní rok vzrůst o 4,5 až pět procent, česká zhruba jen o tři procenta.

"V životní úrovni se jim však tento růst neprojeví tak dynamicky," upozornil Ševčík. Na Německo totiž v následujících měsících a letech dopadnou problémy předlužených členských zemí eurozóny, jako je Řecko, Portugalsko, Španělsko nebo Irsko.

Ve prospěch Česka tak má v následujícím období hrát i to, že si stále udržuje svoji vlastní měnu. "Můžeme mít odstup v ekonomickém růstu, ale při pokračujícím zpevňování koruny vůči euru Německo stále doháníme," upozornil ekonom Miroslav Zámečník. Navíc současný rychlejší růst německé a rakouské ekonomiky potáhne i tuzemské hospodářství.

"Proces dohánění Německa bude nesporně pokračovat, ale je pravda, že postupem času se bude jeho tempo snižovat," uvádí Hatlapatka.

"Česko bude potřebovat vládu, která je schopna dělat reformy a podporovat českou ekonomiku, místo aby ji brzdila," upozornil Tomáš Prouza, ekonom a spolumajitel společnosti Partners. Vláda by podle něj hlavně měla přestat znejisťovat své občany, což ústí v nižší spotřebu domácností. Také by měla vytvořit dlouhodobou ekonomickou politiku, tedy definovat obory, které chce podporovat.

"Mělo by se investovat tam, kde se dají uplatnit typické české vlastnosti – chytrost a loajálnost. Montoven, které využívají loajálnosti, je zde více než dost, chybí nám investice do vyspělých technologických oborů," řekl Prouza.

Pokud se toto vše podaří, mohlo by se Česko na úroveň průměru Evropské unie dostat zhruba za deset až patnáct let. Na Německo bude podle ekonomů Česká republika potřebovat minimálně dalších patnáct až dvacet let.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...