Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Češi důvěřují domácí ekonomice, obávají se ale zdražování

Peněženka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peněženka - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Celková důvěra v českou ekonomiku se v prosinci zvýšila. Souhrnný indikátor důvěry se podle Českého statistického úřadu ve srovnání s listopadem zvýšil o 1,1 bodu. Lidé jsou ale stále skeptičtí ohledně spoření a obávají se růstu cen.

V meziročním srovnání jsou souhrnný indikátor důvěry a indikátor důvěry podnikatelů nižší, indikátor důvěry spotřebitelů naopak vyšší. V průmyslu se v prosinci hodnocení současné celkové ekonomické situace snížilo. Hodnocení současné celkové i zahraniční poptávky se proti listopadu téměř nezměnila.

"Celkově se důvěra v průmyslu, zejména vlivem očekávání zvýšení tempa výrobní činnosti, oproti minulému měsíci zvýšila a oproti hodnotám z prosince 2011 je stále nižší," uvedl ČSÚ.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v prosinci zvýšilo. Celkově se důvěra ve stavebnictví proti listopadu mírně zvýšila, ale stále zůstává nižší než v prosinci 2011.

V obchodu se hodnocení ekonomické situace proti listopadu téměř nezměnilo. Celkově v prosinci důvěra v obchodě meziměsíčně vzrostla. Vyšší je také v meziročním srovnání.

Ve vybraných odvětvích služeb včetně bankovního sektoru se v prosinci hodnocení proti listopadu téměř nezměnilo. Důvěra ve vybraných službách se meziměsíčně téměř nezměnila a v meziročním srovnání je vyšší.

ČTĚTE TAKÉ:

Indikátor spotřebitelské důvěry se v prosinci meziměsíčně téměř nezměnil a v meziročním srovnání je vyšší. Ze šetření mezi spotřebiteli v prosinci vyplynulo, že se pro příštích 12 měsíců mírně snížily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace.

Obavy ze zhoršení jejich vlastní finanční situace, stejně tak obavy ze zvýšení nezaměstnanosti, se proti minulému měsíci nezměnily. Úmysl spořit se snížil. Respondenti se nadále obávají růstu cen, uvedl ČSÚ.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!