3. září 2011 7:00, aktualizováno 4. 9 11:04 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

'Češi na euro nemají. Nepracují jako Němci,' míní Klaus

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus | foto: ČTK

Prezident Václav Klaus popírá, že by obviňoval Řeky z lenosti nebo jim dával za vzor pracovitost Čechů. Jeho slova prý rozhořčenému řeckému premiérovi špatně přeložili.

"Nekritizoval jsem Řeky. Naopak si myslím, že jsou v tom Řekové trochu nevinně, protože do eurozóny nevstoupili svým jednostranným rozhodnutím," vysvětluje prezident v článku pro Lidové noviny. Vrací se v něm ke svým výrokům, na něž ostře reagoval řecký premiér Jorgos Papandreu.

ČTĚTE TAKÉ:


Klaus zdůrazňuje, že by si nikdy nikomu nedovolil vytýkat, že málo pracuje. Připomíná ale, že "při každé úrovni ekonomické výkonnosti není možné vstoupit do měnové unie s Německem, které má ekonomickou výkonnost relativně velmi vysokou".

Při té příležitosti ale nešetří ani Čechy: "Nikdy bych si netroufl říci, že Řekové pracují málo a Češi (nebo někdo jiný) hodně... a to nejen ze zdvořilosti – spíše proto, že Řecko moc neznám a že o naší vlastní výkonnosti až zas tak moc vysoké mínění nemám."

Ve své skepsi vůči přijetí eura vychází z toho, že „nemáme takovou ekonomickou výkonnost jako Německo a že nepracujeme tak tvrdě jako lidé v této zemi“.

Anketa

Pracují Češi stejně tvrdě jako Němci?

Ano 6297
Ne 8356

Václav Klaus v rozhovoru pro deník Právo minulý pátek uvedl, že když se Řecko rozhodne věnovat více hodin ouzu nebo cypřišům, tak je to naprosto v pořádku. „Nicméně nemůže vstoupit do měnové unie s Německem,“ řekl tehdy.

O pět dní později se na Klause obořil řecký premiér. „Známý Antievropan“ Klaus podle něj „nyní chce vyjadřovat svoje populistické antievropanství tím, že uráží Řeky“. Přizvukovala mu řecká média, z nichž některá označila Klause nejen za protievropského egocentrika, ale i za rasistu. 

Řecko citlivě sleduje reakce o své zemi v Evropě a zejména postoj Německa jako nejbohatší unijní země vzbuzuje vášně a historické reminiscence. Pobouření vzbudila například obálka německého týdeníku Fokus s fotomontáží sochy Afrodite se vztyčeným prostředníkem. Při květnové návštěvě poslanců Bundestagu je varovala poslankyně vládní strany PASOK Maria Skrafnakiová, aby nedopadli „jako jejich předkové na Krétě“, v narážce na těžké ztráty Němců za druhé světové války na tomto ostrově.

ČTĚTE TAKÉ:

Pavla Smetanová, Češka žijící v Řecku, současnou přestřelku za srovnatelnou událost nepovažuje. „Sama jsem se o ní dozvěděla z českých webů a řečtí přátelé, kteří se mnou jindy diskutují, když se tu v médiích objeví něco o Češích, mi teď ani nic neříkali,“ vysvětluje. 

Václav Klaus se již dříve vyjadřoval k postavení Řecka v eurozóně, tehdy ovšem nestavěl do popředí řeckou pracovní výkonnost. „Tuto tragédii způsobilo euro,“ řekl prezident v dubnu 2010 pro Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Kritika členství Řecka v eurozóně není ničím ojedinělým, sdílí ji například bývalý eurokomisař Frits Bolkestein. Ten v rozhovoru pro Lidové noviny loni v červenci řekl „Proč byli přijati Protože lidé spali... Nevím o nikom, kdo by protestoval. Měli jsme mezi sebou komisařku z Řecka Annu Diamantopoulou, přece ji nemůžete urazit! Musíte se k ní chovat hezky, vždyť je to žena! Atraktivní žena, bývalá komunistka!“