Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

'Češi na euro nemají. Nepracují jako Němci,' míní Klaus

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus | foto: ČTK

Prezident Václav Klaus popírá, že by obviňoval Řeky z lenosti nebo jim dával za vzor pracovitost Čechů. Jeho slova prý rozhořčenému řeckému premiérovi špatně přeložili.

"Nekritizoval jsem Řeky. Naopak si myslím, že jsou v tom Řekové trochu nevinně, protože do eurozóny nevstoupili svým jednostranným rozhodnutím," vysvětluje prezident v článku pro Lidové noviny. Vrací se v něm ke svým výrokům, na něž ostře reagoval řecký premiér Jorgos Papandreu.

ČTĚTE TAKÉ:


Klaus zdůrazňuje, že by si nikdy nikomu nedovolil vytýkat, že málo pracuje. Připomíná ale, že "při každé úrovni ekonomické výkonnosti není možné vstoupit do měnové unie s Německem, které má ekonomickou výkonnost relativně velmi vysokou".

Při té příležitosti ale nešetří ani Čechy: "Nikdy bych si netroufl říci, že Řekové pracují málo a Češi (nebo někdo jiný) hodně... a to nejen ze zdvořilosti – spíše proto, že Řecko moc neznám a že o naší vlastní výkonnosti až zas tak moc vysoké mínění nemám."

Ve své skepsi vůči přijetí eura vychází z toho, že „nemáme takovou ekonomickou výkonnost jako Německo a že nepracujeme tak tvrdě jako lidé v této zemi“.

Anketa

Pracují Češi stejně tvrdě jako Němci?

Ano 6297
Ne 8356

Václav Klaus v rozhovoru pro deník Právo minulý pátek uvedl, že když se Řecko rozhodne věnovat více hodin ouzu nebo cypřišům, tak je to naprosto v pořádku. „Nicméně nemůže vstoupit do měnové unie s Německem,“ řekl tehdy.

O pět dní později se na Klause obořil řecký premiér. „Známý Antievropan“ Klaus podle něj „nyní chce vyjadřovat svoje populistické antievropanství tím, že uráží Řeky“. Přizvukovala mu řecká média, z nichž některá označila Klause nejen za protievropského egocentrika, ale i za rasistu. 

Řecko citlivě sleduje reakce o své zemi v Evropě a zejména postoj Německa jako nejbohatší unijní země vzbuzuje vášně a historické reminiscence. Pobouření vzbudila například obálka německého týdeníku Fokus s fotomontáží sochy Afrodite se vztyčeným prostředníkem. Při květnové návštěvě poslanců Bundestagu je varovala poslankyně vládní strany PASOK Maria Skrafnakiová, aby nedopadli „jako jejich předkové na Krétě“, v narážce na těžké ztráty Němců za druhé světové války na tomto ostrově.

ČTĚTE TAKÉ:

Pavla Smetanová, Češka žijící v Řecku, současnou přestřelku za srovnatelnou událost nepovažuje. „Sama jsem se o ní dozvěděla z českých webů a řečtí přátelé, kteří se mnou jindy diskutují, když se tu v médiích objeví něco o Češích, mi teď ani nic neříkali,“ vysvětluje. 

Václav Klaus se již dříve vyjadřoval k postavení Řecka v eurozóně, tehdy ovšem nestavěl do popředí řeckou pracovní výkonnost. „Tuto tragédii způsobilo euro,“ řekl prezident v dubnu 2010 pro Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Kritika členství Řecka v eurozóně není ničím ojedinělým, sdílí ji například bývalý eurokomisař Frits Bolkestein. Ten v rozhovoru pro Lidové noviny loni v červenci řekl „Proč byli přijati Protože lidé spali... Nevím o nikom, kdo by protestoval. Měli jsme mezi sebou komisařku z Řecka Annu Diamantopoulou, přece ji nemůžete urazit! Musíte se k ní chovat hezky, vždyť je to žena! Atraktivní žena, bývalá komunistka!“

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...