2. června 2010 7:18 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Češi nabízí Jordánsku: Kupte si česká letadla, dostanete dárek

Bitevníky L 159  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bitevníky L 159 | foto: Lidové noviny

AMMÁN/PRAHA Co by se dalo označit za úplatek, je v kauze zpackaného nákupu letadel L-159 spíše nutností. Aby česká armáda podpořila zájem Jordánska na odkoupení dvaceti těchto strojů, nechá mu podle informací Lidových novin své dva komplety na ničení min, které tam v současnosti pracují.

O tom, že se armáda potřebuje zbavit nepotřebných L-159, se ví dlouho. Jenže zároveň není nikdo, kdo by o stroje stál. "S těmi letadly už objeli celý svět, vždy se vrátí, ohlásí zájemce, plácají se po ramenou, ale pokaždé to vyšumí," potvrzuje Tomáš Soušek, který kauzu letounů popisuje v odborném tisku.

Aktuálnímu zájmu Jordánska proto ministerstvo přikládá velkou váhu. Dvacet strojů, o něž má království zájem, je polovina těch, které stojí zakonzervované ve Vodochodech. Jen za jejich údržbu si společnost Aero účtuje několik desítek milionů ročně.

Pro zviklání nerozhodnutého Jordánska a pokoření konkurenčních nabídek se prý armáda rozhodla darovat Ammánu dva moderní odminovací komplety Božena. Ty pracují v údolí řeky Jordán od konce dubna. "Boženy po akci v Jordánsku zůstanou," přitaká armádní zdroj.

Další podrobnosti najdete ve středečním vydání deníku 

ostOndřej Stratilík