Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Češi se bojí budoucnosti a neutrácí. Cesta z recese je v nedohlednu

Česká koruna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna. | foto: Shutterstock

PRAHA Česko se topí v recesi už více než rok. Podle údajů Českého statistického úřadu klesl hrubý domácí produkt ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,3 procenta. Meziročně se snížil dokonce o 1,5 procenta.

Příčinou prohlubujícího se poklesu HDP ve třetím čtvrtletí byla podle statistiků především postupně slábnoucí domácí poptávka, zejména snižující se investice do staveb, strojního vybavení a dopravních prostředků.

Dlouhá recese

Recese nastává, pokud HDP v mezičtvrtletním srovnání klesne dvě čtvrtletí po sobě. Tuzemská ekonomika je v recesi podle ČSÚ již čtyři čtvrtletí.

Klesající tendenci však podle ČSÚ měly i spotřební výdaje domácností. "Přebytky zahraničního obchodu přitom již nebyly, stejně jako v prvním pololetí, schopné kompenzovat snižující se tuzemskou spotřebu," dodal úřad.

Pokles úhrnné poptávky měl dopad na vývoj tvorby odvětvové hrubé přidané hodnoty. Vedle postupně klesající stavební výroby kvůli nedostatku velkých zakázek postihlo snížení poptávky také klíčový průmyslový segment ekonomiky.

"Celkový pokles průmyslové produkce ovlivnila nejen objemově významná strojírenská odvětví - výroba dopravních prostředků a výroba strojů a zařízení, ale také potravinářský, dřevařský a papírenský průmysl a další odvětví," uvedl ČSÚ.

V úhrnu za první až třetí čtvrtletí klesl hrubý domácí produkt přibližně o jedno procento, úhrnná cenová hladina přitom byla o 1,3 procenta vyšší než ve stejném období minulého roku.

Německo se drží nad vodou

Hlavní ekonom Patria Finance David Marek upozornil, že současná recese ekonomiky je nejdelší v novodobé historii země. "Ekonomika klesá již pět čtvrtletí v řadě," uvedl.

Evropa v úzkých

Také ekonomika eurozóny se dostala do recese. Mezi červencem až zářím její hrubý domácí produkt podruhé v řadě mezičtvrtletně poklesl, tentokrát o 0,1 procenta.

Hospodářství celé Evropské unie však po propadu ve druhém čtvrtletí zvýšilo ve třetím kvartálu výkon, a to o 0,1 procenta.

Odlišný údaj ČSÚ o čtyřech čtvrtletních poklesech za sebou vysvětlil tím, že i ve třetím čtvrtletí loňského roku ekonomika vykázala velmi mírný mezičtvrtletní pokles, avšak čísla po zaokrouhlení se jeví jako stagnace.

Ve srovnání s naším hlavním obchodním partnerem, Německem, je situace české ekonomiky podle analytika ČSOB Petra Dufka mnohem méně příznivá. "Německo zůstává v černých číslech, česká ekonomika naproti tomu je už rok v recesi. Tentokrát nikoliv naordinované propadem zahraniční poptávky, ale té domácí," uvedl.

Aktuální recese je sice podle Dufka méně prudká než ta předchozí, ale už nyní je delší a známky obratu k lepšímu nejsou nikde patrné. "Hlavnímu motoru ekonomiky - průmyslu - dochází dech a nové objednávky nevěstí zlepšení ani pro konec letošního roku," dodal.

Čeká se hlemýždí růst

Silnou stránkou české ekonomiky je naopak podle řídícího partnera PwC v ČR Jiřího Mosera zdravý bankovní sektor a dobrý manévrovací prostor, který poskytuje vlastní měna. "Naše analýza ukázala, že na případný další propad eurozóny je Česká republika druhou nejlépe připravenou zemí, hned po Rusku," uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

Analytici v průměru očekávají letos pokles ekonomiky o zhruba jedno procento a příští rok jen velmi mírný růst. "Pro letošní rok odhadujeme pokles české ekonomiky o 0,9 procenta a v příštím roce čekáme hlemýždí růst o 0,5 procenta, a to pouze v případě, když nám to umožní vývoj v eurozóně," uvedl například hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Česká televize - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Česká televize - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Česká televize - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!