Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Češi státu důvěřují, nakoupili Kalouskovy dluhopisy za 31 miliard

Ministr financí Miroslav Kalousek představil vánoční emisi státních spořících dluhopisů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek představil vánoční emisi státních spořících dluhopisů. | foto: ČTK

PRAHA Spořící dluhopisy ministerstva financí vyvolaly obrovský zájem. Za pouhých osm dní se rozhodli občané obce i neziskovky půjčit státu necelých 31 miliard korun. Ministr Kalousek si přitom vytyčil mnohem skromnější metu – 20 miliard.

Ministerstvo financí eviduje v rámci podzimní emise spořicích státních dluhopisů objednávky za necelých 31 miliard korun.

Kalouskovy dluhopisy

  • 1. emise 3.-7. října 2011, půjčka 20,4 miliardy
  • 2. emise 10.-31. května 2012, půjčka 15,3 miliardy
  • 3. emise 5.-12. listopadu 2012, objednáno za cca 31 miliard

Zaplatit je lidé musí podle mluvčího ministerstva Ondřeje Jakoba nejpozději do pondělí 19. listopadu.

Náměstek ministra financí Jan Gregor agentuře Reuters řekl, že se resort navzdory enormní poptávce chystá uspokojit všechny zájemce, konečný objem však může být nižší.

"Záleží na tom, kolik lidí to včas zaplatí, bude se to dát vyhodnotit až po úhradě," řekl Gregor.

Prodej dluhopisů začal v pondělí 5. listopadu, MF termín prodeje kvůli velkému zájmu občanů zkrátilo do pondělí 12. listopadu. Úřad původně plánoval podle Strategie řízení a financování státního dluhu prodat dluhopisy maximálně za 20 miliard korun.

Objednávky přijímalo více než 1400 poboček České spořitelny, ČSOB, Komerční banky, J&T Banky a České pošty. Dluhopisy MF vydá 12. prosince. Česká pošta, která nabízela dluhopisy poprvé, eviduje 1988 objednávek za 417 milionů Kč.

Prémiový výnos 2,77 %

Zájemci si mohli pořídit prémiový dluhopis s tříletou splatností a průměrným ročním výnosem 2,77 procenta, pětiletý kuponový dluhopis s průměrným ročním výnosem 3,22 procenta, pětiletý reinvestiční spořicí dluhopis s ročním výnosem 3,41 procenta, 1,5letý diskontovaný dluhopis s výnosem 2,05 procenta a sedmiletý protiinflační dluhopis. Ten je úročen podle míry inflace.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...