Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Pákistán místo Ruska? Češi s ním vyjednávají o energetice i zbraních

Evropa

  13:40
PRAHA - Spolupráci v energetice, výstavbě infrastruktury nebo zbrojním byznysu chce s Českem rozvíjet Pákistán. Hovoří se o něm jako o jedné z alternativ za ruský trh postižený sankcemi EU. Řekl to pákistánský velvyslanec v Česku Tadžammul Altáf.

Bitevník L-159 foto: Lidové noviny

Ještě letos by se v Praze mělo konat Česko-pákistánské energetické fórum. V plánu jsou ministerské návštěvy z obou zemí a kontakty navazují jednotlivé regiony. Česku se rýsuje nový obchodní partner.

„Začali jsme, ale ještě musíme urazit velkou cestu,“ popisuje pákistánský velvyslanec v Česku Tadžammul Altáf.

ČTĚTE TAKÉ:

 Pákistán zatím nepatří mezi významné obchodní partnery Česka. Obchodní výměna s jihoasijskou zemí loni podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu dosáhla 143 milionu dolarů, což je v přepočtu 3,1 miliardy korun.

Saldo vzájemného obchodu je od roku 2010 pro Česko negativní, loni činilo 63 milionů dolarů. Česko do Pákistánu vyváží hlavně papír a lepenku, textilní stroje nebo zbraně.

Šestý nejlidnatější stát světa má ale zájem především o spolupráci v energetice, neboť se potýká s energetickým deficitem okolo 6 tisíc megawattů.

Stojíme o Čínu i Česko

„Naší hlavní prioritou je spolupráce se zeměmi jako Čína nebo Česká republika, aby nám dodaly své schopnosti v oblasti energetiky,“ uvedl Altáf. Už v listopadu by proto měl do Česka přijet pákistánský ministr pro vodní zdroje a energii Chavadža Ásif.

„Naším cílem při této příležitosti je zorganizovat společné energetické fórum, kterého by se zúčastnily přední české energetické firmy,“ poznamenal velvyslanec. Podle ministerstva průmyslu (MPO) by se toto setkání mohlo konat zhruba v polovině příštího měsíce.

Na příští rok se pak chystá i cesta českého ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) do Pákistánu, kterého by při návštěvě měla doprovázet podnikatelská delegace. Její přípravu potvrdilo i MPO.

„Pákistán patří k tradičním obchodním partnerům ČR v Asii,“ řekl mluvčí ministerstva František Kotrba.

Za perspektivní obory pro rozšiřování spolupráce kromě energetiky a těžby a zpracování surovin pro výrobu elektřiny označil ochranu životního prostředí a vodní hospodářství, železniční dopravu a dopravní infrastrukturu, dodávky letecké zabezpečovací a navigační techniky, textilních a lékařských přístrojů, nebo těžkých a speciálních obráběcích strojů.

Autoři: ,