29. prosince 2010 16:37 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Češi zaplavili úřady práce, na získání vyšší podpory mají dva dny

Fronta - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fronta - ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Úřady práce po celém Česku hlásí ke konci roku větší zájem nezaměstnaných uchazečů o práci, kteří se na úřadu chtějí zaregistrovat. Za zvýšeným náporem lidí stojí podle úředníků změna zákona o zaměstnanosti, která začne platit od ledna. Nezaměstnaným se už od pondělka zpřísní podmínky, za jakých budou mít nárok na podporu.

Nezaměstnaní od ledna ztratí možnost přivydělat si k podpoře. Pokud se lidé naopak zaregistrují do pátku, budou pro něj nadále platit dřívější podmínky. Budou tak mít i příští rok možnost přivydělat si až polovinu minimální mzdy, tedy 4000 korun. Novela právní normy také snižuje podporu lidem, kteří dají výpověď nebo skončí v práci dohodou, a odkládá přiznání podpory lidem s odstupným.

Jak se v roce 2011 změní podpora nezaměstnaných?

Kvůli zpřísnění podmínek pro vyplácení podpory se lidé registrují ve větších množstvích než jindy ve Středočeském kraji. Například o více než třetinu vyšší zájem zaznamenávají na kladenském úřadu práce. Ředitelka Lenka Staňková uvedla, že se v loňském roce do 29. prosince zaregistrovalo 607 nových klientů.

Za stejné období letošního roku jich bylo 991. Úřad podle ní situaci zvládá bez problémů. Podle ředitelky berounského úřadu práce Lenky Šmídové byly v minulých letech žádosti nových uchazečů na konci roku ojedinělé, nyní jich je několik desítek denně. Situace je naopak klidná například na mělnickém úřadu práce.

Klid před bouří zatím panuje v Praze. Na pobočce v Bělehradské ulici na Vinohradech zatím větší nápor lidí nezaznamenali. "Očekávám, že více lidí přijde 30. a 31. prosince," uvedla pracovnice úřadu.

Výpovědi už k třicátému
Také na pobočce v Bělohorské ulici v Praze 6 očekávají větší nápor až v příštích dnech. "Víme, že zaměstnavatelé ukončovali zaměstnancům pracovní poměr k 30. prosinci tak, aby se lidé mohli do evidence přihlásit ještě na konci roku," sdělil úřad.

Zvýšený počet nově evidovaných lidí bez práce hlásí úřady práce v jihočeských městech. Fronty se ale u přepážek netvoří. Ve srovnání s běžným stavem se třeba v Táboře hlásí tento týden třikrát víc lidí, než je běžné, uvedl ředitel úřadu Pavel Kaczor.

Lidé se podle něj v mnohých případech snaží domluvit se se zaměstnavatelem, aby jim pracovní poměr skončil dříve než k 31. prosinci a oni se mohli zaevidovat do konce roku. Více lidí chodí i na Úřad práce v Jindřichově Hradci.

Citelný nápor zaznamenaly úřady práce v Karlovarském kraji. Podle mluvčí karlovarského úřadu Veroniky Rohoškové sice na přelomu roku tradičně počet uchazečů narůstá, ale letos je nárůst výrazně vyšší. Zatímco před rokem v prosinci zaevidovali v Karlových Varech 555 nových uchazečů, dodneška už jich mají 845. Úřad práce bude proto fungovat i na Silvestra.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?