15. října 2009 15:14 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česká a slovenská armáda koupí společně lehké obrněnce Iveco

Armáda ČR, vozidlo Iveco LMV | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Armáda ČR, vozidlo Iveco LMV | foto: ČTK

PRAHA Česká republika a Slovensko společně koupí lehká obrněná vozidla Iveco. Ministr obrany Martin Barták to dnes uvedl na zasedání obranného výboru sněmovny. Nákup 90 lehkých obrněných vozidel přijde Česko asi na dvě miliardy korun, dalších 40 vozů zakoupí Slovensko.

Důvodem společného nákupu je mimo jiné výhodnější cena, řekl Barták. "S vozidly panuje spokojenost. V misi v Afghánistánu jsme na ně zaregistrovali tři útoky. Vozy byly sice poškozeny, ale nedošlo k žádným ztrátám na životech převážených vojáků, což je nejdůležitější," uvedl Barták na zasedání branného výboru.

Ministerstvo obchod připravuje bez výběrového řízení. Důvodem je podle ministra rychlost dodávky. Nákup chce realizovat ve dvou etapách. V první vojáci převezmou 60 vozů, ve druhé pak zbývajících 30.

Spolupráce se Slovenskem znamená podle Bartáka sjednocení výzbroje, a tím pádem lepší kooperaci ve společných vojenských operacích. ČR se Slovenskem tvoří společnou battlegroup, která v současnosti zajišťuje ochranu EU.

Čeští vojáci nyní již používají 19 vozidel Iveco. I ta byla nakoupena bez výběrového řízení, neboť je armáda údajně chtěla co nejrychleji pro vojáky v zahraničních misích a v Afghánistánu.

Armáda šetří
Armáda musí stejně jako celý státní sektor kvůli hospodářské krizi šetřit. Rezort ministerstva obrany opouští 1800 vojáků a tisícovka civilistů. Zatímco letos dostali vojáci téměř 56 miliard, v roce 2010 mají ve vládním návrhu státního rozpočtu přiděleno jen necelých 49 miliard korun.

Škrty by se ale neměly dotknout zásadních modernizačních procesů. Zastaven tak zřejmě nebude nákup 107 transportérů Pandur II, za které vojáci v příštích letech zaplatí celkem 14,4 miliard korun. Armáda má také získat celkem čtyři transportní letouny Casa C-295M za 3,5 miliardy.

Lidovky.cz, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.