4. června 2013 15:12 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česká ekonomika klesla víc, než se čekalo. Odlepit se má ještě letos

České mince a bankovky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České mince a bankovky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Vývoj ekonomiky byl ve srovnání s odhady České národní banky v prvním čtvrtletí nižší o 0,7 procentního bodu v meziročním a o 0,9 procentního bodu v mezičtvrtletním vyjádření. Uvedl to ředitel sekce měnové a statistiky ČNB Tomáš Holub.

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně klesla o 2,2 procenta a mezičtvrtletně o 1,1 procenta. Oznámil to Český statistický úřad.

"Odchylka vývoje HDP od prognózy směrem dolů souvisela s hlubším než očekávaným propadem hrubé tvorby kapitálu. V tom se odrazilo nečekaně silné snížení stavu zásob," uvedl Holub. Naopak mírnější pokles, než ČNB očekávala, zaznamenala spotřeba domácností, přičemž růst spotřeby vlády byl zhruba na odhadech centrální banky.

ČTĚTE TAKÉ:

Zveřejněné údaje podle Holuba tak představují riziko směrem k poněkud hlubšímu útlumu ekonomické aktivity. Podle prognózy ČNB by měla ekonomika v letošním roce klesnout o 0,5 procenta.

"Od druhého pololetí 2013 však bude docházet k pozvolnému odlepování ekonomiky ode dna. Pokud jde o složky poptávky, tak znatelně kladný příspěvek k vývoji ekonomické aktivity zaznamená v souhrnu za celý rok pouze čistý vývoz," uvedl Holub. Příští rok by podle ČNB měla ekonomika růst o 1,8 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…