22. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česká ekonomika letos klesne o 0,1 procenta, ukázal průzkum

Recese | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Recese | foto: Shutterstock

PRAHA Česká ekonomika letos klesne v průměru o 0,1 procenta, vyplývá z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 16 tuzemských odborných institucí. V roce 2014 by měla ekonomika stoupnout o 1,5 procenta. Následně by měl ekonomický růst zrychlit na 2,2 procenta v roce 2015 a 2,5 procenta v roce 2016.

Samotné ministerstvo financí přitom letos očekává stagnaci hrubého domácího produktu, Česká národní banka pro letošek předpokládá pokles HDP o 0,3 procenta. Příští rok by ekonomika měla podle ministerstva růst o 1,2 procenta a podle ČNB o 2,1 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

Mezinárodní měnový fond počítá letos s růstem o 0,3 procenta a příští rok o 1,6 procenta. Evropská komise v únorové prognóze odhadla, že tuzemská ekonomika bude letos stagnovat. I přes letošní růst daně z přidané hodnoty bude podle průzkumu inflace 2,1 procenta. Následně v roce 2014 by měla klesnout na 1,9 procenta.

Mzdy a platy by měly v letošním roce nominálně stoupnout o 1,4 procenta a příští rok o 2,5 procenta. Po odečtení inflace tak letos platy zřejmě reálně klesnou. Nominální růst mezd by měl pokračovat i v dalších letech až na 3,5 procenta v roce 2016.

Průzkum prognóz pořádá MF od roku 1996, a to dvakrát ročně. Cílem je získat představu o názorech odborné ekonomické veřejnosti na předpokládaný vývoj ekonomiky.

Výsledky vycházejí z předpovědí ministerstva financí, ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva práce a sociálních věcí, České národní banky, CERGE-EI, Citibank, České spořitelny, ČSOB, Hospodářské komory, Institutu ekonomických studií FSV UK, Komerční banky, Liberálního institutu, Generali PPF Asset Management, Raiffeisenbank, Svazu průmyslu a dopravy ČR a UniCredit Bank.

K nim byla přiřazena prognóza Evropské komise a Mezinárodního měnového fondu. Další průzkum uskuteční ministerstvo financí v listopadu 2013.

Lidovky.cz, ČTK