18. dubna 2012 10:43 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česká ekonomika letos poroste jen o desetinu procenta, odhaduje MMF

Světová ekonomika, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Světová ekonomika, ilustrační foto | foto: Shutterstock

WASHINGTON Mezinárodní měnový fond v nové pololetní prognóze snížil odhad růstu české ekonomiky na letošní rok na 0,1 procenta. Až dosud předpokládal, že růst se bude pohybovat kolem 1,8 procenta. Globální ekonomice naopak na letošek předpověděl růst o 3,5 procenta.

Hůř si proti původním odhadům povede také Slovensko, ve srovnání s Českou republikou na tom ale pořád bude znatelně lépe. Odhad růstu slovenské ekonomiky měnový fond snížil na 2,4 procenta z dosud uváděných 3,3 procenta.

"Světová ekonomika se od září 2011 značně změnila. Růst v Evropě prudce zpomalil a řada zemí v této oblasti je teď blízko recesi," poznamenal fond ve zprávě.

V prognóze se odráží rizikový vývoj eurozóny

Snížení prognózy pro českou ekonomiku plně reflektuje rizika spojená s horším vývojem v eurozóně, slabou domácí poptávku a vládní úsilí dostat pod kontrolu veřejné finance i za cenu mírně negativního vlivu na ekonomiku, řekl analytik Patria Finance David Marek. Nová prognóza MMF se podle něj nyní jen minimálně liší od průměrného odhadu na finančních trzích.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministerstvo financí počítá pro letošní rok nadále s mírným růstem ekonomiky o 0,2 procenta. ČNB očekává letos stagnaci českého HDP. Analytici nevylučují ani mírný růst ani mírný pokles ekonomiky.

Změna výhledu MMF pro českou ekonomiku je dobrým připomenutím, jak výrazně se za posledního půl roku posunuly konsensuální odhady růstu, podotkl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. K radikální změně náhledu došlo v říjnu či listopadu loňského roku, tedy krátce po zveřejnění předchozí prognózy fondu.

Slabší poptávka zpomalí růst spotřebitelských cen

Vyspělé evropské země letos podle prognózy čeká hospodářský útlum, za kterým bude hlavně eurozóna. Slabší poptávka zpomalí růst spotřebitelských cen, který bude zpomalovat i během příštího roku. Naopak nezaměstnanost by se měla stabilizovat kolem letošních hodnot.

Podle jarního výhledu MFF získává na dynamice oživení americké ekonomiky, zatímco hrozby z Evropy letos poněkud ustoupily. Upozornil ale, že rizika jsou nadále zvýšená a globální růst by mohla narušit další vlna dluhové krize eurozóny nebo prudký růst cen ropy.

Globální vyhlídky se zlepšují

"Zatímco v roce 2011 zaznamenaly globální vyhlídky tvrdou ránu, nyní se opět zlepšují. Rizika zpomalení růstu jsou ale pořád vyšší," uvedl fond ve zprávě, která vychází vždy před pololetními zasedáními fondu a Světové banky. V prvních třech loňských čtvrtletích byl sice růst ve většině vyspělých zemích docela silný, závěr roku ale přinesl prudké zhoršení.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"S ústupem krize (v eurozóně) a některými dobrými zprávami z americké ekonomiky se navrátil mírný optimismus," uvedl ke zprávě hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard. "I při absenci další evropské krize však většina vyspělých ekonomik pociťuje významné brzdy růstu. Rizika krize jsou přitom stále živá," dodal.

ČTK, rkaŠárka Bláhová

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.