Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česká ekonomika roste, Německo a Unie stagnují

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Česká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,4 procenta. Hospodářství táhne i přes částečné zpomalení zahraniční obchod, brzdí ho však malé útraty obyvatel. Nečekaně prudké zpomalení růstu však zasáhlo Německo, které je pro český byznys klíčovým partnerem.

Ve srovnání s předchozím čtvrtletím růst hrubého domácího produktu (HDP) činil 0,2 procenta. "Zatímco výsledky za druhé čtvrtletí ve velkých evropských ekonomikách Německu a Francii přinesly značné zklamání, růst české ekonomiky víceméně odpovídal očekáváním," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Zpomaluje celá Unie

Růst ekonomiky Evropské unie i eurozóny ve druhém čtvrtletí prudce zpomalil. Hrubý domácí produkt EU i eurozóny ve srovnání s předchozím čtvrtletím stoupl o 0,2 procenta po zvýšení o 0,8 procenta v prvních třech měsících roku. Meziročně pak růst zpomalil na 1,7 procenta z
2,5 procenta v období leden až březen. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

To však podle něj nic nemění na skutečnosti, že mezičtvrtletní přírůstek tuzemského HDP byl nejnižší od konce recese v české ekonomice v polovině roku 2009. "Ekonomika již patrně vyčerpala svůj postkrizový boom, přičemž k udržení předchozí dynamiky postrádá nové impulsy," dodal.

"Vývoj poptávkové strany ekonomiky byl stejně jako v předchozích pěti čtvrtletích výslednicí dvou protichůdných tendencí," uvedl ČSÚ. Stabilním zdrojem růstu HDP zůstává i nadále zahraniční obchod, jeho pozitivní příspěvek ke zvýšení výkonnosti ekonomiky se ale postupně snižuje. Vývoj HDP naopak negativně ovlivňují výdaje na konečnou spotřebu domácností a letos také institucí vládního sektoru.

INFOGRAFIKA:

Ekonomiky EU zpomalují - grafikaJak zpomaluje Evropa?

Podívejte se na PŘEHLEDNOU INFOGRAFIKU


"Na straně nabídky to byl opět zpracovatelský průmysl, který i přes zpomalení meziročního přírůstku nejvýrazněji podpořil růst ekonomiky," uvedl ČSÚ. Opačně působily meziroční poklesy hrubé přidané hodnoty ve stálých cenách v odvětvích zemědělství, tržní a netržní služby.

Překvapivé zpomalení Německa
Německá ekonomika zaznamenala ve druhém čtvrtletí nečekaně prudké zpomalení z rychlých úrovní prvních tří měsíců roku. Mezičtvrtletní tempo růstu hrubého domácího produktu se propadlo na 0,1 procenta z revidovaných 1,3 procenta v prvním čtvrtletí a bylo nejhorší od propadu z počátku roku 2009. V meziročním srovnání HDP stoupl o 2,8 procenta po předešlém tempu 5,0 procenta, sdělil v dnešním rychlém odhadu spolkový statistický úřad.

Ekonomové podle agentury Reuters zpomalení čekali, avšak mírnější. V průměru odhadovali mezičtvrtletní růst na 0,5 procenta a meziroční tempo na 3,2 procenta.

Největší evropská ekonomika zažívala od konce finanční krize a globální ekonomické recese hvězdný růst. Loni díky silnému vývozu stoupla o 3,6 procenta po propadu o 4,7 procenta v roce 2009, což byl nejhorší výsledek od druhé světové války.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé
BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé

Rozdáváme 50 kusů vanilkové a 50 kusů banánové kaše, spolu se 100 ovocných kapsiček v šesti příchutích. Vyberte si, kterou kaši a kapsičku byste chtěli dostat (od každé kapsičky máme omezený počet kusů, takže vám může přijít i jiná příchuť). K oběma produktům pak musíte do 14 dnů od jejich obdržení napsat recenzi na stránky eMimino.cz. Na podrobnostech se s vámi domluvíme v soukromé zprávě.