Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

LN: Že česká ekonomika roste? Směšný pohled na věc, tvrdí známý ekonom

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Shutterstock

PRAHA V rozhovoru pro sobotní LN profesor Milan Zelený z Fordham University v New Yorku, jeden z nejcitovanějších českých ekonomů v zahraničí pochybuje o pozitivním vlivu války na ekonomiku a českém chápání růstu.

Celá Evropa vypadá intelektuálně jako jedno velké žluté pole řepky. Je to monokultura, která je v­ přírodě nepřirozená. Proto volíme všichni stejné recepty na léčení ekonomiky, které nefungují, říká Milan Zelený. Podle něj však neprožíváme krizi, ale změnu celého ekonomického systému jako byla průmyslová revoluce, což ale politici nechápou.

LN: Podíváme-li se na českou ekonomiku, daří se jí v poslední době růst. Jsme my na správné cestě v této ekonomické transformaci?

Na českou ekonomiku se ani dívat nemusíme, tady nic není. Jakákoli přidaná hodnota, kterou vytvoříme, plyne do zahraničí. My z toho máme jenom kontrahované mzdy, jsme placení za službu. Proto je směšné, když měříme hodnotu našeho exportu a chlubíme se tím. Ve skutečnosti totiž měříme, jen kolik od nás dostává Volkswagen a další firmy. Jestliže je ekonomika ze 70 procent takhle postavená, tak potom je ta otázka zcela zbytečná.

LN: Těžko ale můžeme popřít, že zahraniční vlastníci postavili na nohy třeba právě Škodovku nebo české banky. Vy tvrdíte, že by nám pomohlo odstřihnout se od zahraničního kapitálu?

Co se týče rozvoje ekonomiky, má vláda vybudovaný jakýsi podmíněný reflex, nalákat jenom zahraniční investory. Vůbec je nezajímá růst a výchova české podnikatelské sféry. Já to nechápu. Když chcete zvýšit růst, tak proč začnete zvát Korejce a Japonce? Proč to nemůže být jako za první republiky, kdy jsme tady měli své Škody a Kolbenky, a dnes nám nepatří ani plzeňské pivo. Zahraniční investice by se měly omezovat, ale my je místo toho ještě rozšiřujeme.

LN: Není to prostě tím, že tu dostatek českých podnikatelů, kteří by převzali tyto vedoucí funkce, prostě není?

Samozřejmě. To je základ celého problému, za který může stát. Když sem přijdou Korejci, dostanou daňové úlevy a dotace na zaměstnání lidí. To není normální. Dostali jsme se do fáze, kdy po velkých vlastnících, kteří měli kontrolu nad finálním produktem, přicházejí ze zahraničí i subdodavatelé. Na našem území tak začínají fungovat celé výrobní řetězce, z kterých nemáme nic kromě toho, že politici mohou říct, že zvýšili zaměstnanost. Jenže na jak dlouho. Začínají si vozit vlastní zaměstnance a Češi se budou dostávat jen do pozice obyčejné námezdní síly.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...