4. července 2015 5:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

LN: Že česká ekonomika roste? Směšný pohled na věc, tvrdí známý ekonom

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Shutterstock

PRAHA V rozhovoru pro sobotní LN profesor Milan Zelený z Fordham University v New Yorku, jeden z nejcitovanějších českých ekonomů v zahraničí pochybuje o pozitivním vlivu války na ekonomiku a českém chápání růstu.

Celá Evropa vypadá intelektuálně jako jedno velké žluté pole řepky. Je to monokultura, která je v­ přírodě nepřirozená. Proto volíme všichni stejné recepty na léčení ekonomiky, které nefungují, říká Milan Zelený. Podle něj však neprožíváme krizi, ale změnu celého ekonomického systému jako byla průmyslová revoluce, což ale politici nechápou.

LN: Podíváme-li se na českou ekonomiku, daří se jí v poslední době růst. Jsme my na správné cestě v této ekonomické transformaci?

Na českou ekonomiku se ani dívat nemusíme, tady nic není. Jakákoli přidaná hodnota, kterou vytvoříme, plyne do zahraničí. My z toho máme jenom kontrahované mzdy, jsme placení za službu. Proto je směšné, když měříme hodnotu našeho exportu a chlubíme se tím. Ve skutečnosti totiž měříme, jen kolik od nás dostává Volkswagen a další firmy. Jestliže je ekonomika ze 70 procent takhle postavená, tak potom je ta otázka zcela zbytečná.

LN: Těžko ale můžeme popřít, že zahraniční vlastníci postavili na nohy třeba právě Škodovku nebo české banky. Vy tvrdíte, že by nám pomohlo odstřihnout se od zahraničního kapitálu?

Co se týče rozvoje ekonomiky, má vláda vybudovaný jakýsi podmíněný reflex, nalákat jenom zahraniční investory. Vůbec je nezajímá růst a výchova české podnikatelské sféry. Já to nechápu. Když chcete zvýšit růst, tak proč začnete zvát Korejce a Japonce? Proč to nemůže být jako za první republiky, kdy jsme tady měli své Škody a Kolbenky, a dnes nám nepatří ani plzeňské pivo. Zahraniční investice by se měly omezovat, ale my je místo toho ještě rozšiřujeme.

LN: Není to prostě tím, že tu dostatek českých podnikatelů, kteří by převzali tyto vedoucí funkce, prostě není?

Samozřejmě. To je základ celého problému, za který může stát. Když sem přijdou Korejci, dostanou daňové úlevy a dotace na zaměstnání lidí. To není normální. Dostali jsme se do fáze, kdy po velkých vlastnících, kteří měli kontrolu nad finálním produktem, přicházejí ze zahraničí i subdodavatelé. Na našem území tak začínají fungovat celé výrobní řetězce, z kterých nemáme nic kromě toho, že politici mohou říct, že zvýšili zaměstnanost. Jenže na jak dlouho. Začínají si vozit vlastní zaměstnance a Češi se budou dostávat jen do pozice obyčejné námezdní síly.

, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!