Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Česká ekonomika se propadá, vyhlídky ale nejsou špatné

Slovensko-cest

  7:00
PRAHA - Česká ekonomika se nachází v mírné, ale dlouhé krizi. Již páté čtvrtletí v řadě se její objem očištěný o růst cen a sezonní výkyvy snížil. Oproti loňskému třetímu kvartálu se scvrkla o 1,5 procenta.

Podle předběžných propočtů Českého statistického úřadu se objem hrubého domácího produktu ve třetím čtvrtletí oproti předchozímu kvartálu zmenšil o 0,3 procenta. V meziročním srovnání již propad dosahuje 1,5 procenta.

„Příčinou prohlubujícího se poklesu HDP byla postupně slábnoucí domácí poptávka, zejména snižující se investice do staveb, strojního vybavení a dopravních prostředků; klesající tendenci však měly i spotřební výdaje domácností,“ uvedl statistický úřad.

Propad přidané hodnoty byl nejvyšší ve stavebnictví, ale snížení se týkalo i klíčových odvětví průmyslu - automobilového, strojírenského a potravinářského. Do kladných hodnot táhl růst české ekonomiky už jen přebytkový zahraniční obchod.

Česká republika tak prožívá třetí ekonomickou krizi od svého vzniku v roce 1993. Zatím nejhorší propad prožila v roce 2009, kdy HDP ve stálých cenách klesl o 4,7 procenta. Pokles vykázala také v období „potransformační kocoviny“ let 1997 a 1998.

Nepovede se ani příští rok

Další špatnou zprávou je, že ekonomové začínají korigovat směrem dolů odhad vývoje české ekonomiky v příštím roce. „Za celý příští rok by HDP měl vzrůst o 0,3 procenta,“ uvedl analytik Komerční banky Jiří Škop. Starší odhady analytiků i ministerstva financí přitom hovořily o přibližně jednoprocentním růstu.

Nepříznivé vlivy, které táhnou ekonomiku směrem dolů, totiž vydrží až do příštího roku. Slabý růst mezd, vládní škrty, zvyšování daní, rostoucí nezaměstnanost - to vše bude omezovat touhu domácností utrácet i po Novém roce.

ČTĚTE DÁLE:

Případ Česka není výjimečný. Do recese se propadá stále více zemí Evropské unie. O víc než procento hůře než před rokem je na tom také celá jižní Evropa, Maďarsko a Nizozemsko. Také země jako Německo, Polsko a Švédsko, které dosud byly dávány za vzor, rychle zpomalují směrem k nule.

Mírným překvapením byl výsledek Francie, která ve třetím čtvrtletí oproti tomu druhému rostla o 0,2 procenta. Podle analytiků jde spíše jen o dočasný výkyv v nepříznivém trendu. „Očekáváme, že francouzská ekonomika v posledním čtvrtletí tohoto roku opět klesne,“ uvedl Joost Beaumont z banky ABN Amro. Proti trendu se vydala také Británie, která mezikvartálně povyrostla dokonce o jedno procento. Za tímto růstem je třeba hledat ekonomické dopady letních olympijských her v Londýně.

Klíčový dopad na českou ekonomiku však bude mít vývoj u našeho hlavního obchodního partnera - Německa. Tamní růst zpomalil na meziročních 0,9 procenta ve třetím kvartálu a poslední průzkumy nálad mezi podnikateli naznačují další zhoršení. Na druhou stranu se Němci mohou stále chlubit klesající nezaměstnaností a rostoucím vývozem.

Vlastní měna, zdravé banky

Ač Česko letos klesá víc, než je evropský průměr, jeho vyhlídky do budoucna nejsou úplně špatné. Ekonomové upozorňují na několik silných stránek naší země, mezi něž patří nižší zadlužení státu, domácností i podniků oproti běžné evropské úrovni i možnost pomáhat exportérům prostřednictvím oslabení měny. Země jako Slovensko a Slovinsko, které zavedly euro, již takovou možnost ztratily.

„Silnou stránkou české ekonomiky je zdravý bankovní sektor a dobrý manévrovací prostor, který nám dává vlastní měna. Naše analýza ukázala, že na případný další propad eurozóny je Česká republika druhou nejlépe připravenou zemí - hned po Rusku,“ tvrdí Jiří Moser, řídící partner poradenské společnosti PwC v Česku.

Guvernér České národní banky Miroslav Singer potvrdil, že banka je připravena v příštím roce podpořit ekonomiku intervencí na trhu, jež by oslabila kurz koruny.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!