14. srpna 2013 10:02 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česká ekonomika se dostává z recese, HDP vzrostl o 0,7 procenta

Stabilní česká ekonomika | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stabilní česká ekonomika | foto: Shutterstock

PRAHA Česká ekonomika se po poklesu v šesti čtvrtletích v řadě dostala z recese. Hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí mezičtvrtletně vzrostl o 0,7 procenta. Vyplývá to z dnešních předběžných údajů Českého statistického úřadu. Meziročně HDP klesl o 1,2 procenta. Mezičtvrtletní nárůst mírně překonal odhady analytiků.

"Nyní je česká ekonomika na startu oživení, o jehož síle se ovšem rozhoduje především za našimi hranicemi. A z tohoto důvodu jsou nejnovější čísla z Evropy velmi povzbudivá. Zvláště pokud jde o růst německého hospodářství, které ve druhém čtvrtletí přidalo mezičtvrtletně sedm desetin," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Zároveň připomněl, že dobré zprávy přicházejí konečně i z Francie, kde rovněž skončila recese, její ekonomika tentokrát rostla o půl procenta.Pozitivní byl v Česku především příspěvek zahraničního obchodu. "Vývoz zboží meziročně vzrostl o 1,4 procenta, zatímco dovoz pouze o 0,3 procenta," uvedl ČSÚ. Celková investiční aktivita se však dál snižovala.

"Pod loňskou úrovní byly i výdaje domácností na konečnou spotřebu, jak naznačují měsíční statistická data o vývoji prodejů v maloobchodě. Výdaje vládních institucí se meziročně téměř nezměnily," doplnil ČSÚ.

ČTĚTE TAKÉ:

Domácí poptávka, zejména po spotřebním a investičním zboží, byla stále slabá. "Nadále proto klesala tvorba přidané hodnoty ve vnitřním obchodě, stavebnictví a investičně orientovaných průmyslových odvětvích," uvedl ČSÚ.

Pokles zaznamenalo vzhledem k nepříznivým klimatickým podmínkám rovněž zemědělství, naopak pozitivních výsledků dosáhly peněžnictví a pojišťovnictví.Tuzemská ekonomika předchozích šest čtvrtletí vytrvale klesala, dohromady o 3,1 procenta. V prvním čtvrtletí tohoto roku mezičtvrtletně propadla o 1,3 procenta, což byl za dobu trvání recese největší pokles. Za celé první pololetí roku HDP podle statistiků meziročně klesl o 1,8 procenta.

Výsledky HDP za druhé čtvrtletí dnes oznamuje většina evropských zemí.Německá ekonomika, která je největší v Evropě, ve druhém čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,7 procenta; tempo růstu bylo nejrychlejší za více než rok a vyšší, než čekali analytici. V 11:00 bude zveřejněn odhad vývoje HDP v celé EU a eurozóně.

Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.