15. května 2009 9:20 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česká ekonomika se propadla nejvíce v historii

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Výkon české ekonomiky se v prvním čtvrtletí meziročně propadl o 3,4 procenta. Jde o nejvyšší pokles ekonomiky ČR v její novodobé historii. Uvedl to dnes ve svém předběžném odhadu Český statistický úřad. Ještě hůře je na tom Slovensko, kde vůbec první pokles hospodářství za 9 let dosáhl dokonce 5,4 procent. Pro Český vývoz klíčové Německo se propadlo o rekordních 3,8 procenta.

Analytici většinou očekávali pokles českého hospodářství o 1,4 až čtyři procenta. Na poklesu se nejvíce podepsaly klesající investice firem, ale hlavně však propad vývozu.

Předběžné odhady meziročních propadů HDP v prvním čtvrtletí 2009

Česko   - 3,4%

Německo   - 3,8%

Slovensko   - 5,4%

Maďarsko   - 6,4%

Rumunsko   - 6,4%

"Česká ekonomika zpomaluje nečekaně razantně. V prvním čtvrtletí jsme vykázali nejhorší výsledky za posledních deset let," reagovala analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Globální recese zasáhla ekonomiku v jejím srdci, takže vývoz a investice se propadají. Spotřeba se zatím drží.

Spotřeba vlády a domácností zatím brzdí pokles ekonomiky, ale nedostaví-li se v dohledné době alespoň slabé oživení světové ekonomiky, může se propad české ekonomiky ještě ve druhém pololetí prohloubit, dodala.

Ačkoliv nebyl zveřejněn výsledek HDP proti předchozímu kvartálu, výpočty ukazují, že tento propad musel přesáhnout tři procenta, doplnil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Výsledky české ekonomiky tak kopírují nepříznivý vývoj v Německu, kde HDP poklesl mezikvartálně o 3,8 procenta.

Jediným pozitivním aspektem dnešních dat je podle něj všeobecná shoda v názoru, že největší mezikvartální propad mají česká i německá ekonomika za sebou.

"Předpokládáme, že dna hospodářského propadu již bylo dosaženo právě v prvním čtvrtletí. Druhá polovina roku 2009 by potom již mohla přinést stabilizaci ekonomického vývoje a následné oživení. Očekáváme celkový pokles HDP v roce 2009 mezi jedním a dvěma procenty," odhadla analytička Komerční banky Kamila Fialová.

Slovensko dopadlo podstatně hůře
Propad slovenské ekonomiky byl ještě výraznější.  Kvůli hospodářské krizi meziročně klesla o 5,4 procenta. Zaznamenala tak první pokles ze devět let.

Analytici očekávali, že slovenský hrubý domácí produkt do konce března klesne jenom o tři procenta. Pokles hospodářství podle ekonomů zavinilo zejména snížení produkce průmyslu, který měl kvůli hospodářskému poklesu v Evropě méně objednávek ze zahraničí.

Propad HDP se podepsal i na úbytku pracovních míst. Počet zaměstnaných se v prvním čtvrtletí na Slovensku snížil o 0,4 procenta na 2,2 milionu lidí.

Padá i Německo
Malé otevřené ekonomiky jako je ta česká nebo slovenská jsou podle ekonomky Heleny Horské z Raiffeisen Bank mnohem náchylnější ke globálním propadům než ty větší, jako je třeba německá. Nicméně i tam se v prvním čtvrtletí letošního roku hospodářství propadlo o rekordních 3,8 procenta proti předchozím třem měsícům.

Jde o nejhorší výsledek od sjednocení země v roce 1990, uvedl dnes spolkový statistický úřad jako předběžný údaj. Propad způsobil především slabý vývoz.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.