11. března 2011 9:39 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česká ekonomika vzrostla meziročně o 2,2 procenta

Stavba - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba - ilustrační foto | foto: www.okruhprahy.cz

PRAHA Česká ekonomika v loňském roce meziročně vzrostla o 2,2 procenta, což je o 0,1 procentního bodu méně, než předpokládal předběžný odhad. Ve čtvrtém čtvrtletí hrubý domácí produkt (HDP) proti stejnému čtvrtletí roku 2009 rostl o 2,6 procenta. Vyplývá to z pátečních údajů Českého statistického úřadu.

V úhrnu za rok 2010 byl podle statistiků výrazně odlišný vývoj obou základních složek tvorby HDP. Zatímco hrubá přidaná hodnota vzrostla o 3,1 procenta, daně z produktů poklesly o 4,8 procenta.

Stavebnictví je konečně v plusu, v lednu rostlo o 8,3%

Stavební výroba v Česku v lednu meziročně vzrostla o 8,3 procenta. Po očištění od sezonních vlivů meziměsíčně klesla o 0,9 procenta. Stavaři zahájili během letošního prvního měsíce výstavbu více bytů, počet dokončených bytů se však ve srovnání s minulým rokem propadl. Zveřejnil to v pátek Český statistický úřad.

Produkce v pozemním stavitelství vzrostla vzhledem k nízké srovnávací základně o 8,7 procenta. Inženýrské stavitelství zvýšilo výkon o sedm procent.

Index stavební produkce jako celku se v lednu 2011 podle ČSÚ pohyboval na úrovni roku 2004 a ve srovnání s lednem 2009 byl o téměř 20 procent nižší.

"Růst ekonomiky zajistila zejména odvětví zpracovatelského průmyslu. Postupné obnovování zahraniční konjunktury a s tím související poptávky poskytlo prostor exportně orientovaným odvětvím a ta jej dokázala využít," uvedl ČSÚ.

Naopak snížení tvorby hrubé přidané hodnoty postihlo v důsledku poklesu objemu zakázek stavebnictví a ve druhé polovině roku i zemědělství. Vývoj HDP byl negativně poznamenán také redukcí rozpočtových výdajů organizací sektoru vládních institucí, která se výrazněji promítla do jejich hospodaření ve druhém pololetí.

Na velikost jednotlivých složek poptávky po výrobcích a službách podle ČSÚ působila v průběhu loňského roku řada zčásti neopakovatelných vlivů. Výdaje domácností, vládních a neziskových institucí na konečnou spotřebu se v ročním úhrnu zvýšily jen o nepatrných 0,4 procenta, přičemž ve druhé polovině roku již postupně klesaly.

Lidovky.cz, ČTK