7. března 2008 10:02 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česká ekonomika zdolala vrchol

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Hospodářství loni rostlo nejrychlejším tempem od roku 1996, od kdy se hrubý domácí produkt počítá podle současné metodiky. HDP v loňském roce stoupl o rekordních 6,5 procenta. Růst byl postavený na zdravých základech, shodli se analytici, kteří ale očekávají, že se letos se jeho dynamika sníží.

"Česká ekonomika se na přelomu loňského a letošního roku dostala na vrchol hospodářského cyklu," řekl analytik Patria Finance David Marek. Rychle rostla spotřeba domácností, ještě rychleji firemní investice, zvýšily se zásoby na skladech a vývoz rostl rychleji než dovoz.

"Díky rychlému růstu ekonomiky loni vznikla řada nových pracovních míst a míra nezaměstnanosti klesla na nejnižší hodnoty v celém desetiletí," dodal ekonom.Celoroční růst HDP potřetí v řadě překročil šestiprocentní hranici, což dokládá, že je ekonomický rozvoj postaven na zdravých základech, uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Uvozovky dolníRosteme 2,5krát rychleji než celá EU27 a třikrát rychleji než eurozóna. Propast ve vyspělosti ekonomik se tedy postupně smývá. Na druhou stranu nesmíme usnout na vavřínech. Slovensko roste více než dvakrát rychleji než ČRUvozovky horní

V posledním období loňska se podle něj struktura posunula k ještě rovnovážnějšímu stavu, když soukromá spotřeba pod vlivem inflace polevila ve svém tempu růstu a větším dílem k růstu přispěl čistý export. "Jediným vážným znakem narůstající nerovnováhy v ekonomice se zdá být klesající zásoba volných pracovních sil," podotkl Sobíšek.

Růst HDP ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku byl zpřesněn na 6,6 procenta z původních 6,9 procenta. "Poselství zůstává stejné: ekonomika překonala očekávání a její růst byl skvěle vyvážený," upozornila analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

Na růstu ekonomiky se ze dvou třetin projevil růst souhrnné produktivity práce a z jedné třetiny samotný růst zaměstnanosti. Současné posílení koruny v desítkách procent je podle ní neudržitelné. "Koruna buď oslabí pod vlivem vývoje ve světě, nebo za to zaplatí česká ekonomika, která nakonec srazí korunu dolů," vysvětlila.

"Rosteme 2,5krát rychleji než celá EU27 a třikrát rychleji než eurozóna. Propast ve vyspělosti ekonomik se tedy postupně smývá. Na druhou stranu nesmíme usnout na vavřínech. Slovensko roste více než dvakrát rychleji než ČR," připomněl analytik Next Finance Vladimír Pikora.

Uvozovky dolníJediným vážným znakem narůstající nerovnováhy v ekonomice se zdá být klesající zásoba volných pracovních silUvozovky horní

HDP na obyvatele v ČR přepočtený podle parity kupní síly se posunul na 82 procent z předloňských 79 procent průměru EU, vypočítal Marek. Vzestup na 100 procent by podle něj mohl být dokonán v roce 2020.

Analytik České spořitelny Martin Lobotka letos čeká zpomalení růstu HDP na 4,3 procenta. Reálná spotřeba domácností se podle něj sníží v důsledku nižších reálných mezd kvůli vyšší inflaci a reformám vlády. Navíc se čeká pokles růstu v Evropské unii, což společně se silnou korunou také přibrzdí růst přebytků obchodní bilance a růst průmyslu. "Česká ekonomika je za vrcholem. Výsledek za čtvrtý kvartál byl posledním vzedmutím před postupným útlumem," odhadl Lobotka.

ČTK

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.