27. května 2010 8:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česká města si půjčují stovky milionů na solární elektrárny

Sluneční elektrárny zažívají v posledních měsících v Česku boom. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sluneční elektrárny zažívají v posledních měsících v Česku boom. | foto: ČEZ

Obří půjčku 300 milionů korun si právě v těchto dnech s bankami dojednává sotva patnáctitisícové Ústí nad Orlicí. Do konce roku za ně chce postavit vlastní solární elektrárnu a začít vydělávat na vysokých výkupních cenách. Podobně uvažují i další obce v České republice.

"Pro nás je to přitažlivé ze dvou důvodů. Jednak je to čistá energie a pak je to samozřejmě příjem pro město. Jen za loňský rok jsme kvůli krizi vybrali o 19 milionů méně než o rok předtím a myslím, že je mou povinností zajistit městu nějaké zdroje," uvedl starosta Ústí nad Orlicí Richard Pešek.

Po soukromých investorech se tak do českého solárního boomu zapojily i města a obce, které si chtějí urvat svůj díl z vysokých dotací sluneční energie před změnou pravidel chystanou na konec letošního roku. Pokud totiž výstavbu stihnou včas, budou pro ně současné ceny platit i v budoucnu.

Další podrobnosti o půjčkách na solární elektrárny čtěte ve čtvrtek v deníku

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.