Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česká národní banka vydělala na růstu cen zlata téměř 1,5 miliardy

13.1.2010 - Prý tuna zlata, v České Národní Bance. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 13.1.2010 - Prý tuna zlata, v České Národní Bance. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Česká národní banka loni vydělala na růstu ceny zlata. Celková hodnota zlata, kterou ČNB eviduje v rezervách, k 31. prosinci 2009 činila 8,35 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo 6,93 miliardy korun. Za uplynulý rok tak banka vydělala 1,4 miliardy korun.

Informoval o tom deník E15. "Změna tržní hodnoty zlata v držení ČNB byla dána vývojem ceny zlata na komoditních trzích. ČNB žádné zlato nenakupovala," vysvětlil mluvčí banky Tomáš Zimmermann.

Podle E15 začaly centrální banky zlato skupovat a jeho cena roste pod vlivem nejistoty způsobené prohlubujícími se problémy Řecka a dalších zadlužených zemí. Loni poprvé po jedenadvaceti letech nakoupily více zlata, než prodaly. Banky přitom z rezerv masivně zlato vyprodávaly od té doby, co v sedmdesátých letech skončil takzvaný zlatý standard, tedy krytí měn zlatem.

Agentura CPM Group v ročence Gold Yearbook uvádí, že v čistých nákupech je zahrnuto loňské oznámení Číny, že zvýšila zlaté rezervy na 1054 tun.

Nakupovala také Indie, a to 200 tun ze čtyř set, které prodával ezinárodní měnový fond. Centrální banky loni v čistém vyjádření nakoupily 15,1 milionu uncí (zhruba 470 tun) zlata (převis koupeného kovu nad prodaným).

Privátní investoři nakupovali nejvíce zlato v roce 2008, kdy kulminovala krize na finančních trzích. Tehdy podle CPM koupili 41,7 milionu uncí, loni to bylo 37 milionů uncí. Letos by poptávka měla vzrůst o osm procent zhruba na čtyřicet milionů uncí, píše E15.

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Na ženská ňadra je možné nahlížet z mnoha úhlů pohledu, biologického,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...