20. září 2010 21:28 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česká pošta chce letos propustit desetinu lidí v administrativě

Česká pošta (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pošta (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká pošta plánuje do konce letošního roku propustit deset procent administrativních pracovníků, zahájila už kvůli tomu personální audit.

Uvedla to televize Nova, podle níž poštu opustí přinejmenším 180 lidí a číslo navíc nemusí být konečné. Odborům se záměry firmy nelíbí. Ministerstvo vnitra jako zřizovatel tohoto státního podniku televizi sdělilo, že s plány pošty se teprve seznamuje.

"Předpokládáme, že se počty sníží o deset procent administrativních pracovníků," řekla televizi mluvčí České pošty Marta Selicharová. Pošta zaměstnává zhruba 35.000 lidí, v administrativě jich je 1800. Zaměstnanci by podle Novy měli odcházet z centrály a osmi regionálních ředitelství. Firma čeká na výsledky auditu, a pak začne jednání s odbory.

Ty dosud oficiálně o plánu pošty nevědí, obávají se ale, že chystané propouštění se dotkne i ostatních provozů. Pokud by se to stalo, mluví se podle Novy o stávce. "Zatím ze zkušenosti víme, že se to (propouštění) promítlo i do provozu. V momentě, kdy by to mělo mít dopad i do pracovníků v provozu, tak se samozřejmě ozveme," řekl televizi předseda Nezávislého odborového sdružení pracovníků České pošty Petr Pohl.

"Jsem přesvědčen, že v tuto chvíli ani nevědí, kolik administrativních pracovníků mají a koho se to vlastně týká," prohlásil pro Novu předseda Poštovního podnikového koordinačního odborového výboru Karel Koukal.

"Počkáme si na vyjádření, můžeme vyhlásit stávkovou pohotovost," uvedl předseda základní organizace Odborového svazu dopravy Evžen Dvorský a naznačil, že by následovaly i "další kroky".

Ministerstvo vnitra zatím plánované škrty nechce komentovat. "Experti ministerstva vnitra se nyní s tím materiálem seznamují, a teprve poté se k tomu vyjádří," uvedl mluvčí ministerstva Jiří Reichl. Podle Novy začaly dnes odbory s vedením ministerstva jednat o nové kolektivní smlouvě, jejíž podoba má být známa během příštích týdnů.

Česká pošta

V loňském roce snížila Česká pošta počet zaměstnanců o 467 lidí na 36.354 pracovníků. I tehdy podnik ve velké většině cíleně propouštěl administrativní zaměstnance, hlavně z centrály.

Pošta patří k největším zaměstnavatelům v zemi, provozuje téměř 3400 poboček a má roční tržby kolem 21 miliard korun.

Firma podle své strategie do roku 2015 počítá s rozsáhlou restrukturalizací.

ČTK