22. dubna 2015 16:34 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česká pošta jako franšízový ráj? Většinu poboček převezmou partneři

Česká pošta – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pošta – ilustrační foto. | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Česká pošta plánuje během příštích deseti let převést téměř čtyři pětiny z 3200 svých poboček na smluvní partnery. Zůstane jí tak 691 vlastních poboček. Vyplývá to ze záměru, se kterým se ve středu seznámila vláda.

Česko má podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka nejnižší počet partnerských poboček - takzvaných franšíz - v Evropě. 

Zatímco u nás provozují smluvní partneři pod značkou České pošty jen 1,5 procenta pošt, v Německu je to téměř 100 procent a v Rakousku 71 procent.

„Vycházíme ze zahraničních zkušeností a zároveň reálných možností České pošty tento proces realizovat. Není jednostranný, a nezáleží pouze na České poště, ale také na partnerech, s nimiž budeme každou konkrétní pobočku řešit,“ dodal mluvčí Vitík. 

Původně pošta zvažovala, že převede většinu poboček na partnery už do roku 2020.

Při plánování časového rámce pošta brala v úvahu také fakt, že je třeba veškeré činnosti realizovat tak, aby nebyl ovlivněn chod jednotlivých obcí a i nadále zajištěn sociální rozměr, který plní Česká pošta ve vztahu k obyvatelům daných obcí i k vlastním zaměstnancům. Pošta projekt projednala se zástupci Svazu měst a obcí, Sdružení místních samospráv a Spolku pro obnovu venkova.

Pošta jako držitel poštovní licence musí plnit kritéria pro dostupnost poboček. Celkový počet pošt podle těchto kritérií nesmí klesnout pod 2100, což je o 1100 poboček méně, než má podnik v současnosti. Ministr vnitra Milan Chovanec v minulosti uvedl, že chce současný rozsah poštovní sítě zachovat.

České poště loni klesl zisk před zdaněním o pětinu na 241 milionů korun. Tržby se snížily zhruba o půl miliardy na 19 miliard korun. Důvodem byl pokračující pokles objemu listovních zásilek. Pošta ke konci minulého roku zaměstnávala 31 742 lidí.

Michal Pavec, ČTK
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky