18. června 2015 9:58 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česká pošta má smůlu, miliardu navíc nedostane. Odvolání nepomohlo

Česká pošta – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pošta – ilustrační foto. | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Český telekomunikační úřad zamítl žádost státního podniku o kompenzaci za ztátové služby ve výši 1,8 miliardy, dá mu jen 753 milionů.

Musíme doručovat každý den, držet ztrátové pobočky a zasloužíme si, abychom dostali uhrazené naše náklady na zajišťování této základní služby. A ty byly v roce 2013 1,8 miliardy korun. 

Takový postoj státní České pošty ale neprošel přes regulátora poštovního trhu – Český telekomunikační úřad. Ten pokrátil její nárok na pouhých 753 milionů. A toto rozhodnutí nyní podle informací serveru Lidovky.cz potvrdil i po rozkladu, který státní podnik podal.

„Rozhodnutí včerejším dnem nabylo právní moci,“ potvrdil informace mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

ČTÚ posuzoval žádost na základě analýzy, kterou pošta předložila. V ní popisovala, jak by fungovala, kdyby nemusela na základě poštovní licence plnit základní službu objednanou od státu. ČTÚ ovšem scénář vyhodnotil jako nerealistický. 

Pošta v něm počítala s tím, že by měla jen pětinu z dnešních asi 3 200.

„Nelze předpokládat, že by podnik přistoupil k tak masivní redukci pobočkové sítě, včetně rušení těch provozoven, které jsou ziskové, zdůvodňuje rozhodnutí úřadu Martin Drtina, mluvčí ČTÚ.

Pošta může ještě proti rozhodnutí podat správní žalobu.

Státní podnik navíc 750 milionů nedostane. Na úhradě se mají pomocí kompenzačního fondu podílet všichni poštovní operátoři, včetně samotné pošty. Ta jako největší hráč na trhu do fondu má také nejvíce přispět. 

Reálně by jí konkurenti měli přispět něco přes 200 milionů korun. Kromě toho ovšem neexistují sankce, pokud tak neučiní.

Tento systém se má brzy změnit. Vládou po delší přestřelce mezi resorty vnitra a financí prošla novela poštovního zákona, která kompenzaci poště zaručuje od letošního roku přímo ze státního rozpočtu. Pro tento rok je zastropovaná na 700 milionech. O její výši bude opět rozhodovat ČTÚ.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!