Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česká pošta má smůlu, miliardu navíc nedostane. Odvolání nepomohlo

Česká pošta – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pošta – ilustrační foto. | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Český telekomunikační úřad zamítl žádost státního podniku o kompenzaci za ztátové služby ve výši 1,8 miliardy, dá mu jen 753 milionů.

Musíme doručovat každý den, držet ztrátové pobočky a zasloužíme si, abychom dostali uhrazené naše náklady na zajišťování této základní služby. A ty byly v roce 2013 1,8 miliardy korun. 

Takový postoj státní České pošty ale neprošel přes regulátora poštovního trhu – Český telekomunikační úřad. Ten pokrátil její nárok na pouhých 753 milionů. A toto rozhodnutí nyní podle informací serveru Lidovky.cz potvrdil i po rozkladu, který státní podnik podal.

„Rozhodnutí včerejším dnem nabylo právní moci,“ potvrdil informace mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

ČTÚ posuzoval žádost na základě analýzy, kterou pošta předložila. V ní popisovala, jak by fungovala, kdyby nemusela na základě poštovní licence plnit základní službu objednanou od státu. ČTÚ ovšem scénář vyhodnotil jako nerealistický. 

Pošta v něm počítala s tím, že by měla jen pětinu z dnešních asi 3 200.

„Nelze předpokládat, že by podnik přistoupil k tak masivní redukci pobočkové sítě, včetně rušení těch provozoven, které jsou ziskové, zdůvodňuje rozhodnutí úřadu Martin Drtina, mluvčí ČTÚ.

Pošta může ještě proti rozhodnutí podat správní žalobu.

Státní podnik navíc 750 milionů nedostane. Na úhradě se mají pomocí kompenzačního fondu podílet všichni poštovní operátoři, včetně samotné pošty. Ta jako největší hráč na trhu do fondu má také nejvíce přispět. 

Reálně by jí konkurenti měli přispět něco přes 200 milionů korun. Kromě toho ovšem neexistují sankce, pokud tak neučiní.

Tento systém se má brzy změnit. Vládou po delší přestřelce mezi resorty vnitra a financí prošla novela poštovního zákona, která kompenzaci poště zaručuje od letošního roku přímo ze státního rozpočtu. Pro tento rok je zastropovaná na 700 milionech. O její výši bude opět rozhodovat ČTÚ.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Obchodník na burze v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Obchodník na burze v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Obchodník na burze v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...