18. ledna 2017 11:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česká pošta zdražuje až o desítky korun. Více stojí balíky doporučené i do ruky

V uplynulém roce rostl počet stížností na doručování zásilek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V uplynulém roce rostl počet stížností na doručování zásilek. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Česká pošta od ledna zdražila posílání doporučených a cenných balíků o deset korun. O 20 korun se pak zvýšily ceny za doručování obyčejných i cenných balíků do zahraničí.

Vedle základních služeb státní podnik zdražil ceny i cenné balíky nad deset kilogramů a Balíky do ruky. Důvodem je růst nákladů, oznámil ve středu Český telekomunikační úřad.

Například poslaní doporučeného balíku o hmotnosti jeden kilogram v rámci ČR vyjde nově na 79 korun místo 69 do konce letošního roku, cenný balík do dvou kilogramů stojí 110 korun proti loňským 100.

O jednu korunu zdražila pošta posílání hotovosti na účet prostřednictvím poštovní poukázky A. Cena dobírky se zvýšila z dvanácti na čtrnáct korun. Základní cena doplatného za nevyplacené či částečně vyplacené vnitrostátní poštovní zásilky z pěti na patnáct korun.

Ke zvýšení cen o jednu až tři koruny došlo také u vnitrostátních obyčejných, doporučených i cenných psaní pro uživatele poštovních služeb se Zákaznickou kartou České pošty, uživatele výplatních strojů, při úhradě cen kreditem a pro zákazníky Hybridní pošty.

Vnitrostátní ceny podnik zvedal naposled loni v květnu, kdy známka na dopis podražila o tři Kč na 16 korun. Některé ceny doručování do zahraničí pošta naposledy zvyšovala předloni v únoru.

Pošta v roce 2015 zvýšila konsolidovaný zisk před zdaněním o čtvrtinu na 302 milionů korun. Výnosy vzrostly o téměř šest procent na 20,26 miliardy korun.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!