6. dubna 2009 11:49 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česká republika bude mít dva premiéry

Mirek Topolánek těsně po vyslovení nedůvěry jeho koaliční vládě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek těsně po vyslovení nedůvěry jeho koaliční vládě. | foto: ČTK

PRAHA Pokud prezident Václav Klaus kývne na dohodu ODS, ČSSD, KDU-ČSL a SZ o předčasných volbách a překlenovací úřednické vládě, bude mít Česká republika formálně zhruba měsíc dva premiéry. Prezident uvedl, že je v principu s dohodou spokojený. (aktualizováno, uvnitř anketa)

Česká republika bude mít zřejmě dva premiéry. Mirka Topolánka (nahoře) a Jana Fischera (dole).Neznamená to ale, že by panovalo dvojvládí. Zatímco šéf ODS Mirek Topolánek bude prozatímně řídit vládu v demisi, nový premiér Jan Fischer bude vybírat členy nového kabinetu, který se má podle nedělní dohody politických stran ujmout vlády 9. května.

Předpokládá se, že dosavadnímu šéfovi Českého statistického úřadu (ČSÚ) Fischerovi budou parlamentní strany navrhovat své lidi do úřednického kabinetu, nový premiér si z nich vybere svůj tým. Podle dohody má jít o nestraníky, patrně se budou rekrutovat například z řad ministerských náměstků. Dohodu ještě musejí posvětit stranická grémia.

Anketa

Je Jan Fischer dobrou volbou pro premiérský post?

Vynikající volba 477
V rámci kompromisu dobrá volba 351
Technokrat, ale v pohodě to zvládne 1857
Ani ryba, ani rak - jen bezvýrazný úředník 496
Rozhodně špatná volba 394
Nedokážu posoudit, neznám jej 930
Topolánek měl zůstat 15958
Měl to vzít Paroubek 623

Topolánka prezident pověřil správou země do doby, než bude jmenována nová vláda, před více než týdnem, když mu premiér předal demisi vlády. Ústava s touto variantou počítá, přesně ale neupravuje, jak má "dvoupremiérství" vypadat. Vychází se z předpokladu, že odcházející vláda už nemá plnohodnotný mandát a zajišťuje jen základní správu země. Ze zákonů není zcela zřejmé například to, zda oběma premiérům náleží premiérský plat, ochranka a diplomatické výsady.

Spokojený Klaus

Klaus v rozhovoru na Rádiu Česko ocenil, že se "nesmírně rozhádané strany" dokázaly dohodnout. Jméno současného šéfa Českého statistického úřadu Fischera prezidenta překvapilo, ale spíše ho uvítal, jde podle něj o uvážlivého člověka.

"Dobře víte, že já chtěl dohodu. Nechtěl jsem, aby spolu politické strany nemluvily, aby pak jedna druhé ukradla takzvaného přeběhlíka," řekl Klaus. Připomněl také už svou dřívější výtku k pojmenování nového kabinetu. Premiér v demisi Mirek Topolánek mluvil o "letní překlenovací vládě", což se Klausovi nelíbilo. Nyní se hlava státu zmínila o tom, že by polemizovala i s označením "vláda odborníků". Noví ministři prý nejsou "nějací z nebe spadlí odborníci".

 "Definoval bych je jako náměstky nespokojené s tím, že nejsou ministry," řekl Klaus. Nejde tak prý o odborníky, ale o politiky, kteří jmenováním ministry získají novou šanci, kterou podle něj využijí.

Lidovky.cz, ČTK