16. července 2015 17:20 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česká republika za půjčku Řecku neponese žádná rizika

Řek vybírá z bankomatu. Dostat se však může jen k 60 eurům denně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řek vybírá z bankomatu. Dostat se však může jen k 60 eurům denně. | foto: Reuters

PRAHA České republice nehrozí ztráty při případném nesplacení půjčky Řecku z Evropského mechanismu finanční stabilizace (EFSM). Ztráty totiž budou pokryty výnosy řeckých dluhopisů držených Evropskou centrální bankou (ECB). V tiskové zprávě to ve čtvrtek oznámilo ministerstvo financí.

Ministři financí zemí eurozóny se dnes předběžně shodli na zásadách poskytnutí krátkodobé finanční pomoci Řecku ve výši 7,16 miliardy eur ze staršího celounijního mechanismu (Evropský finanční stabilizační mechanismus; EFSM). Podrobnosti budou oficiálně zveřejněny v pátek. Za půjčky z EFSM standardně ručí všechny státy evropské osmadvacítky, ne jen státy eurozóny jako je tomu u programu Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). To se nelíbilo kromě Česka například i Velké Británii.

Ztráty kryté dluhopisy ECB

„ČR se po dohodě se zeměmi mimo eurozónu, mimo jiné Velkou Británií, Švédskem a Dánskem, podílí na jednání o možnosti zajištění krátkodobé půjčky pro Řecko na dobu do tří měsíců. Pokud však Řecko půjčku nesplatí, Česká republika a další státy mimo eurozónu ztráty neponesou, neboť ty budou pokryty výnosy řeckých dluhopisů držených Evropskou centrální bankou (ECB),“ uvedlo ministerstvo financí. Půjčka by měla být pode návrhu 7,16 miliardy eur se splatností tři měsíce.

Následně by Řecko mělo být financováno z Evropského stabilizačního fondu (ESM). ESM je stabilizačním nástrojem zemí eurozóny, na kterém se ČR nijak nepodílí. Krátkodobá půjčka EFSM bude refinancována následnou půjčkou ESM, na které se podílí jen země eurozóny.

Mrtvý mechanismus

Premiér Bohuslav Sobotka dnes kvůli chystané aktivaci EFSM kritizoval Evropskou komisi (EK), protože zmíněný mechanismus je prý mrtvý a polozapomenutý. Sobotka i ministr financí Andrej Babiš na pondělní tiskové konferenci prohlásili, že Česko odmítá půjčku garantovat a že Řecku ani žádnou přímou půjčku neposkytne.

Ve středu pak Babiš podle agentury Reuters uvedl, že poskytnutí překlenovací půjčky Řecku ze zdrojů EU je pro Česko přijatelné v případě, že s půjčkou budou spojeny právně závazné záruky, které zabrání ztrátě peněz.

„Od počátku jsme deklarovali, že za řecké dluhy ručit nebudeme, a na tom trváme i nadále. Jednání povedeme o možnosti krátkodobé půjčky do tří měsíců s právními garancemi toho, že Česko neponese žádná rizika,“ uvedl Babiš.

Díky tlaku české vlády a dalších zemí, které použití EFSM silně kritizovaly, se tak podle premiéra Bohuslava Sobotky zřejmě podaří nově získat jasnou záruku, která dosud nebyla součástí EFSM, že český daňový poplatník nebude financovat pomoc Řecku. „A zároveň jsme nezablokovali možnost pomoci Řecku ve chvíli, kdy nutně potřebuje rychlou finanční injekci a kdy už začalo naplňovat dohody víkendového eurosummitu,“ uvedl premiér.

ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?