22. července 2015 15:10 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

České dráhy: Pozůstalí od nás dostanou zálohu minimálně 21 tisíc eur

Nehoda ve Studénce. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nehoda ve Studénce. Ilustrační foto. | foto: www.policejniídenik.cz

STUDÉNKA Nejbližší příbuzní obětí středečního vlakového neštěstí ve Studénce se od Českých drah dočkají odškodnění v řádu desítek tisíc eur. Lépe řečeno zálohy, kterou pak bude dopravce vymáhat po viníkovi nehody. Peníze - o něco nižší - pak dostanou zranění.

Střet pravděpodobně způsobil polský řidič kamionu, který své auto nechal stát na kolejích. První peníze ale příbuzným mrtvých a zraněným pošlou České dráhy.

„Vyplacení zálohy stanovuje evropská legislativa. Vyplatíme ji z titulu, že jsme dopravce, nikoliv viník neštěstí. Máme stejně jako ostatní dopravci pojistku ze zákona, jde o jakési povinné ručení,“ řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Pro Lidovky.cz sdělil, že výši zálohy v  případě zranění určuje bodový systém, který hodnotí vážnost zranění. V případě úmrtí dostanou nejbližší pozůstalí zálohu v minimální výši 21 tisíc eur. Určuje se v evropské měně, protože celý proces podléhá legislativě EU.

„Zálohu budeme vyplácet z pojištění či vlastních prostředků. Tyto peníze pak budeme následně žádat u viníka nehody,“ dodal Šťáhlavský.

U jiné tragické nehody, k níž došlo přes sedmi lety shodou okolností také ve Studénce, stále není jasně určený viník nehody. Dodnes probíhají soudní spory týkající se vyplacení odškodného. 

FAKTA O ODŠKODNĚNÍ

  • Nároky na odškodnění vychází primárně z Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1371/2007 o právech a povinnostech cestujících v železniční přepravě.
  • Stojí v něm, že při usmrcení cestujícího nebo jeho zranění provede železniční podnik do patnácti dnů po zjištění totožnosti osob, které mají nárok na odškodnění, zálohové platby ve výši potřebné k pokrytí okamžitých ekonomických potřeb a přiměřené utrpěné újmě.
  • V souladu s čl. 13 uvedeného Nařízení, je dopravce povinen zaplatit zálohy za každý případ usmrcení či zranění cestujícího.
  • Minimální výše zálohy je stanovena na 21 tisíc eur pro případ úmrtí.
  • Pro zranění částka výslovně stanovena není a je tedy příslušně menší

zdroj: České dráhy

mipMichal Pavec