8. září 2016 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

České dráhy prodaly majetek za 100 milionů. Vedly si lépe než loni

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČD Logistics

PRAHA České dráhy prodaly v letošním prvním pololetí kromě pozemků pod Masarykovým nádražím další nepotřebný majetek za 100 milionů korun. Proti stejnému období to je o 40 milionů korun více. Zpravidla jde o pozemky a menší stavby, většina smluv nepřesáhla 100 tisíc korun.

Uvedené meziroční srovnání se týká pouze prodeje drobného, tedy takzvaného zbytného majetku.

Pozemky v okolí pražského Masarykova nádraží jsou jedním z největších prodejů, které České dráhy v posledních letech uskutečnily. Šlo o převod deseti tisíc metrů čtverečních za zhruba 235 milionů korun.

Mezi velké prodeje lze zařadit i loňský prodej hotelu Abito v pražské Michli, který dopravce prodal za 110 milionů korun společnosti JLV. Ta Českým drahám dlouhodobě zajišťuje servis v jídelních vozech.

Dopravci se tento hotel s kapacitou 128 pokojů dlouhodobě nedařilo prodat. Dvakrát byl prodáván v aukci prostřednictvím dražební společnosti Clanroy, která dražbu nemovitostí pro ČD dlouhodobě zajišťovala. Dráhy se s touto společností rozešly poté, co firma na sebe v roce 2013 vyhlásila konkurz a Českým drahám dlužila z prodeje jejich majetku 54 milionů korun.

Tato zkušenost poté přiměla České dráhy prodávat nepotřebný majetek vlastními silami prostřednictvím regionálních správ majetku. To se týká nyní i velkých prodejů. „Například zmíněný hotel společnost prodala rovněž v řízení, které si uspořádaly dráhy samotné,“ uvedl mluvčí dopravce Petr Šťáhlavský. Nabídku nemovitostí k prodeji zveřejňují ČD rovněž na svých internetových stránkách.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.