Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

České dráhy si stěžují, že jim vyfoukli díl ve 'zlatém vejci'. Mají ale smůlu

Kolem hlavních železničních tahů vede 3500 kilometrů optických kabelů. O ty se hraje. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolem hlavních železničních tahů vede 3500 kilometrů optických kabelů. O ty se hraje. Ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Už dvakrát v rozmezí dvou let propásly České dráhy šanci plně ovládnout strategickou společnost ČD-Telematika, která poskytuje datové služby a patří jí optické kabely podél tratí. Téměř třetinový podíl získala namísto státního dopravce v neveřejné soutěži společnost UNI Telematika. Šéfové drah kvůli tomu na začátku listopadu poslali ostrý dopis pořadateli výběrového řízení. Fakticky tím ale nemohli ničeho dosáhnout.

Jde o citlivý obchodní případ, kolem něhož od září krouží detektivové zabývající se hospodářskou kriminalitou. Zajímá je mimo jiné to, proč už předešlé vedení Českých drah nedokázalo využít nabídku získat 29procentní podíl v ČD-Telematice za 198 milionů a plně ji tak ovládnout (nyní patří Českým drahám 69 procent – pozn. red.).

Tehdy po akciích kvůli údajné pasivitě manažerů drah obratně sáhla společnost Dial Telecom. Letos v létě se je po dvou letech rozhodla skrze neveřejné výběrové řízení prodat. V tu chvíli už za 405 milionů. Jako pořadatele soutěže si vybrala společnost Patria Corporate Finance, která se na prodeje specializuje.

Ani v tomto případě České dráhy neuspěly, nabídly méně než vítězná UNI Telematika, za níž stojí skupina Unicapital olomouckého podnikatele Pavla Hubáčka. Lidové noviny už dříve informovaly o tom, že nynější vedení drah bylo při druhém prodeji opatrné. Bálo se vydat částku, která byla více než dvojnásobná oproti té, za níž mohl dopravce důležité akcie získat relativně snadno už v červnu 2014.

Současné vedení drah se rozhodlo dát oficiálně najevo, že není spokojené s výsledkem výběrového řízení pořádaného výše zmíněnou Patrií Corporate Finance, patřící do skupiny ČSOB. V dopise ze 7. listopadu se manažeři drah ohradili zejména proti tomu, že 29 procent ČD-Telematiky získala firma, která vznikla dva měsíce po začátku výběrového řízení.

logo ČD-Telematika

„Zaujala nás skutečnost, že vítěz výběrového řízení UNI Telematika, a. s., byl do obchodního rejstříku zapsán až 22. 9. 2016. Nerozumíme tomu, jak mohla zvítězit společnost, která v době zahájení výběrového řízení v červenci 2016 ještě vůbec neexistovala,“ komentoval jeden z motivů dopisu mluvčí drah Radek Joklík.

Dopravce si stěžuje také na to, že při oficiálním uzavření řízení dostal od Patrie emailové oznámení o neúspěchu ČD s tím, že oficiální oznámení bude následovat.

„Dodnes jsme nic neobdrželi. Chtěli jsme proto od Patria Corporate Finance, a.s., vědět, jak byla zajištěna transparentnost tohoto neveřejného výběrového řízení, kterého jsme se zúčastnili,“ vysvětloval před časem Joklík. České dráhy ale v tu chvíli věděly, že jejich protest je víceméně formální, protože zkrátka nabídly málo, aby mohly podíl získat.

Jen o pár dnů později přišla do sídla Českých drah očekávaná odpověď: vše proběhlo podle pravidel, prodávající se rozhodl akceptovat nejvyšší nabídku, kupec byl solventní a vy jste měli stejnou šanci jako ostatní.

„Odpověděli jsme ve smyslu, že ve výběrovém řízení měli všichni účastníci k dispozici srovnatelné informace. ČD vlastně jako majoritní akcionář měly tyto informace i dříve,“ řekl pro Lidovky.cz Ondřej Palát z Patria Corporate Finance.

Češi v zajetí sociálních bublin

V dopise určeném vedení Českých drah pak zdůraznil, že ani zpochybnění účelového vzniku firmy UNI Telematika není namístě. Založení nového subjektu kvůli uskutečnění konkrétního obchodu není podle něj v byznysu nic neobvyklého.

DĚNÍ V ČD-TELEMATICE

 • České dráhy drží ve strategické ČD - Telematice 69,18 procenta. Firma má zhruba 500 zaměstnanců.
 • Byla založena v roce 1994 jako soukromá investiční společnost, která měla vybudovat telekomunikační sítě podél železničních tahů. Její hlavní devizou je právě 3500 kilometrů optických kabelů.
 • Poskytuje velkoobchodní internetové, datové a hlasové služby. Dodává služby ve správě, údržbě a výstavbě optických infrastruktur.
 • Firma loni utržila 1,61 miliardy korun oproti 1,44 miliardy roce 2014. Čistý zisk byl 82,5 milionu oproti 66,9 milionu z roku 2014.
 • Většinový podíl České dráhy získaly po několika změnách vlastníků v roce 2005. Loni vykoupily několik podílů od drobných akcionářů, stále jim však uniká 29procentní balík, který se snaží získat už více než dva roky.
 • Firma zajišťuje vysokorychlostní připojení s propojením jednotlivých lokalit po Česku. Tím se v telekomunikačním byznysu stává klíčovým konkurentem firem O2 a CETIN, ovládaných skupinou PPF Petra Kellnera. Jeho impérium o kabely Telematiky logicky jeví zájem.
 • Možnost koupit akcie sondovali jeho lidé skrze jednoho z bývalých šéfů Českých drah Daniela Kurucze, který dopravce vedl do 10. listopadu 2014.
 • O deset dnů později se svým bývalým náměstkem Richardem Pincem založil společnost Kurucz & Partners, která uzavřela zprostředkovatelskou smlouvu s O2 Czech Republic na spolupráci ohledně zisku podílu v ČD-Telematice. To vzbudilo v ČD i na ministerstvu vlnu nevole.
 • Daniel Kurucz totiž ještě jako šéf ČD pro dráhy získat podíl, který v roce 2014 koupil Dial Telecom od fondů Nyland a Titulus, za částku přibližně 200 milionů korun.
 • Letos na jaře se cena vyhoupla na dvojnásobnou sumu 405 milionů. V září se o případ začala zajímat policie.
 • V říjnu koupil 30procentní podíl miliardář Pavel Hubáček a jeho skupina Unicapital Finance.
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...