2. května 2014 7:45 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

České dráhy Zelenému šestimilionovou konkurenční doložku nevyplatí

Generální ředitel ČD Dalibor Zelený. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel ČD Dalibor Zelený. | foto: ČTK

PRAHA České dráhy se rozhodly nevyplatit svému bývalému šéfovi Daliborovi Zelenému šest milionů korun, které měl dostat za to, že rok nenastoupí ke konkurenci. Podle šéfa dozorčí rady ČD a náměstka ministra dopravy Milana Ferance takzvanou konkurenční doložku dozorčí rada neschválila. Zelený byl z funkce odvolán v únoru, vystřídal jej Daniel Kurucz.

Feranec prý prošel všechny zápisy z dozorčích rad a nikde nenašel, že by konkurenční doložku odsouhlasila. "Proto je konkurenční doložka neplatná, protože v rozporu se stanovami nebyla projednána v dozorčí radě. Tím nemáme žádnou povinnost konkureční doložku platit," řekl Mladé frontě Dnes Feranec. Bude ale prý chtít zjistit, kdo za sjednáním takového benefitu stojí.

ČTĚTE TAKÉ:

Odměny v posledních měsících

Doložka nebyla Zelenému vypočítána ze základního platu 250 000 korun, ale z průměru za poslední tři měsíce roku. Její výši tak ovlivnila zejména prosincová mzda, kdy Zelenému k jeho základnímu platu dozorčí rada přiznala ještě odměnu 750 000 korun. Po dobu jednoho roku proto měl od drah dostávat půl milionu korun měsíčně. První splátku měl dostat v příštích dnech, protože mu doběhlo dvouměsíční odchodné.

Podle deníku je možné, že se Zelený bude s drahami soudit. Udělal to už po svém odvolání. Společnost se s ním nakonec mimosoudně dohodla na výplatě finanční kompenzace.

Ztráty ČD

Skupina ČD v roce 2013 prohloubila ztrátu na 1,95 miliardy korun. Rok předtím státní společnost prodělala zhruba 1,6 miliardy korun. Důvodem jsou podle vedení kurzové ztráty, náklady na nákup vozidel a neuskutečnění převodu nádraží na správce kolejí. Se ziskem skončila dceřiná ČD Cargo, která se v minulém období potýkala s výraznou ztrátou.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC BRUSIČ MALÉ KUSY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 32 000 - 36 000 Kč