13. března 2015 10:23 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

České ekonomice se daří, platební bilance je poprvé v historii v přebytku

Česká národní banka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká národní banka | foto: Lidové noviny

PRAHA Běžný účet platební bilance loni poprvé v historii země skončil přebytkem, byl 26,1 miliardy korun. Jde o revidovaný údaj, první odhad před měsícem ukazoval na poloviční přebytek. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka.

Předloni platební bilance skončila schodkem téměř 57 miliard, což byl nejlepší výsledek od roku 2006. Běžný účet platební bilance zahrnuje veškeré ekonomické transakce domácí ekonomiky se zahraničím. 

Podle ekonomů je ukazatelem případné ekonomické nerovnováhy. „V našem případě naznačuje, že dlouhodobá kondice tuzemského hospodářství stojí na velmi solidních základech,“ komentoval před měsícem přebytek analytik ČSOB Petr Dufek.

Loni se především výrazně zvýšil přebytek v obchodu se zbožím a službami, a to na 294,8 miliardy z předloňských 232 miliard korun. Na kapitálovém účtu přebytek klesl o 50 miliard na 32,2 miliardy korun a finanční účet se přehoupl ze schodku do přebytku 48 miliard korun.

V samotném prosinci vykázala platební bilance přebytek 4,8 miliardy korun. Bilance zboží a služeb byla aktivní ve výši osm miliard korun. Prvotní důchody vykázaly schodek 7,6 miliardy korun.

Lidovky.cz, ČTK